Jakie są ceny w podstawowych artykułów w Niemczech? Ile kosztuje życie?

Ile kosztuje utrzymanie w NiemczechIle kosztuje utrzymanie w Niemczech

Głównym celem polaków wyjeżdżających do pracy za granicę są Niemcy. Kraj ten słynie nie tylko z wysokich zarobków, ale również ze świetnego zaplecza socjalnego. Jednych przyciąga jedynie praca i decydują się na wyjazd tylko po to, by zarobić pieniądze, a następnie wrócić szybko do kraju, inni zaś podejmują decyzję o osiedleniu się w Niemczech na stałe. Zobacz ile kosztuje życie w Niemczech.

Wyjazd do pracy za granicę – Czy to się opłaca? Praca w Niemczech jako przykład

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni często wyjeżdżają jako opiekunka, opiekun osoby starszej. Praca w takim charakterze pozwoli na zaoszczędzenie pokaźnej sumy pieniędzy. Zarobki wahają się od 1100 euro do nawet 2000 euro za każdy miesiąc pracy. Dodatkowo można liczyć na profity, jakie gwarantuje osoba starsza, u której zamieszkamy. Bilety na przejazd, premie i tym podobne. Warto nadmienić, że wynagrodzenie, które otrzymamy to zwykle nasz czysty zarobek, bowiem często zdarza się, że mieszkanie, wyżywienie, czy też przejazd do kraju na urlop są w całości finansowane.

Pamiętać należy, że na takie udogodnienia mogą liczyć jedynie osoby, które zdecydują się na wyjazd do pracy jako opiekunka. Pozostali muszą mieć na uwadze koszty utrzymania mieszkania, bieżące opłaty takie, jak prąd, woda, gaz, produkty spożywcze. Pomimo tego, że Polska i Niemcy to kraje sąsiadujące może pojawić się wiele różnic. Ceny produktów i usług różnią się z tymi w Polsce. Warto, by nie tylko każda opiekunka, ale też osoby działające w innych branżach przed wyjazdem za granicę zapoznały się z warunkami cenowymi. Zdarza się, że dla osób, które pierwszy raz wyjeżdżają do kraju jakim są Niemcy, ceny niektórych produktów oraz koszty utrzymania mogą okazać się zaskoczeniem.

Ceny w Niemczech

Aby oszacować, jak wygląda życie w Niemczech od strony finansowej poniżej przedstawiony został przybliżony cennik w Euro, z jakim można spotkać się w niemieckich sklepach:

1. Chleb – 1,99
2. Mleko – 0.69 / 1l
3. Ziemniaki – 1,50 / 1kg
4. Pierś z kurczaka – 6,00/ 1kg
5. Ser żółty Gouda – 1,99/ 500g
6. Banany – 1,30/ 1kg
7. Pieczarki – 1,20 – 150g
8. Ogórek długi – 0,49/ szt.
9. Pomidory – 2,99 / kg
10.Truskawki w sezonie letnim – 2,50/ 250g
11. Cukier – 0.69 / kg
12. Mąka pszenna typ. 405 – 0.39/ kg
13. Woda w butelce niegazowana – 0.39/1,5l + 0,25 podatek zwrotny za butelkę
14. Masło – 1,99/ 250 g
15. Papierosy – 6,00 / paczka
16. Jajka – 1,50 / 10 sztuk
17. Olej – 0.99/ 1l
18. Kawa mielona -5,00/ 500g

Oczywiście ceny poszczególnych produktów różnią się w zależności od tego, w jakich sieciach sklepów robimy zakupy. Niemniej jednak w Niemczech niektóre artykuły spożywcze są droższe, niż w naszych krajowych sklepach. Dobrym dowodem na to jest pieczywo czy też ziemniaki.

Koszty życia, utrzymania w Niemczech. Ile kosztuje czynsz, woda, prąd w Niemczech?

Spójrzmy na przykład:
Bezdzietne małżeństwo, mieszkanie dwupokojowe 60 metrów kwadratowych. Mieszkanie wynajęte, w mieście wielkości na około 150 tysięcy mieszkańców, nieumeblowane, w odległości około 4 kilometrów od głównego deptaka w centrum miasta. Miesięczne wydatki w Niemczech:

1. Czynsz podstawowy zawierający zaliczkę na wodę – 440 euro
2. Energia elektryczna – 45 euro
3. Ciepła woda + ogrzewanie – 100 euro
4. Internet – 25 euro
Razem: 610 euro, czyli około 2500 złotych miesięcznie.

Jak widać na powyższych przykładach Niemcy to kraj, w którym ceny znacznie przewyższają realia życia w Polsce. Przed wyjazdem należy upewnić się, czy praca u zachodnich sąsiadów rzeczywiście przyniesie nam zadowalające korzyści. Jeżeli nie jesteśmy wykwalifikowani w jakiejś dziedzinie, lub znajomość języka niemieckiego nie jest naszą najmocniejszą stroną, wtedy warto zastanowić się, czy to właśnie praca w opiece nad seniorami nie jest najbardziej korzystną ofertą. Osoba starsza zapewni dach nad głową oraz wyżywienie, co jak wiemy nie jest tanie, i wiąże się z wysokimi kosztami. Podjęcie decyzji o wyjeździe na stałe wraz z całą rodziną, wynajęcie mieszkania i utrzymanie się na godnym poziomie wymaga znalezienia wysoko płatnej pracy, najlepiej przez obu partnerów.

Oferty pracy w opiece seniora na terenie Niemiec znajdziesz na stronie ulife.pl