Jaka dieta i leczenie przy kamicy nerkowej

Dieta i leczenie przy kamicy nerkowejDieta i leczenie przy kamicy nerkowej

Kamica nerkowa jest schorzeniem które może dotknąć każdego. Podczas filtrowania przez nerki często powstaje osad, który jest przyczyną powstawania kamieni. W niektórych przypadkach zwiększone powstawanie kamieni może mieć podłoże genetyczne lub być wynikiem schorzeń lub na przykład przyjmowania leków.

Odpowiednio stosowana dieta i leczenie potrafią jednak znacząco minimalizować efekty powstawania kamieni lub nawet prowadzić do całkowitego wyleczenia.

Dieta przy kamicy nerkowej

Jednym z istotnych czynników dla osób cierpiących na kamienie nerkowej jest wdrożenie odpowiedniej diety. To zaś powinna być dobrana do rodzaju schorzenia na jakie cierpi dana osoba. Przy kamicy nerkowej szczawianowo-wapniowej dieta powinna być bogata przede wszystkim w pełne ziarna zbóż, soki owocowo -warzywne czy na przykład masło. Konieczny jest także wapń który przyczynia się do znacznie lepszego wydawania zbędnych substancji. Wykluczyć należy jednak rośliny strączkowe czy buraki. Osoby cierpiące na kamicę moczanową powinny dodatkowo unikać mięsa. Powinno się także ograniczać spożycie kawy, herbaty i cukru. Dodatkowo w kamicy moczanowej powinno się unikać kakao i niektórych ryb, w szczególności śledzi i sardynek. Najlepiej jeżeli dieta zostanie opracowana przez lekarza. Wówczas jest dostosowana nie tylko do schorzenia, ale także do przyjmowanych przez pacjenta leków, jego stanu zdrowia czy wieku.

Odpowiednie leczenie kamicy nerkowej

Poza dietą istotne jest wdrażanie właściwego dla schorzenia leczenia. We wczesnym stadium choroby najczęściej stosuje się leki, zapobiegające tworzeniu osadów i umożliwiające rozbijanie kamieni. W sytuacji przyjmowania leków często zachodzi konieczność modyfikacji diety aby nie kolidowala z przyjmowanymi lekami. Jeżeli poza kamicą ktoś cierpi na inne schorzenia konieczna jest często konsultacja lekarska w celu określenia czy pomiędzy przyjmowanymi lekami nie wystąpią interakcje.

Poza leczeniem farmakologicznym wykorzystuje się również zabiegi chirurgiczne które umożliwiają rozbicie dużych kamieni, aby potem można było przy pomocy leków wydalić pozostałości z organizmu. Jednakże każdy zabieg jest ingerencją w organizm, dlatego też dobrze jest zdecydować się najpierw na leczenie farmakologiczne. Wcześniejsze wykrycie schorzenia pozwala na szybsze podjęcie leczenia we wczesnym stadium. Daje to znacznie lepsze szansę na całkowite wyleczenie lub też znaczne ich zminimalizowanie.

Kamicą nerkowa może być dość łatwo wykryta. Wszelkie schorzenia nerek bardzo często wykryć można już w podstawowym badaniu moczu. Szczegółowe badania pozwalają zaś określić rodzaj schorzenia i jego postęp.