Jak żyć z urostomią i nie zwariować? Urostomia forum

Urostomia - Jak żyć z urostomiąUrostomia - Jak żyć z urostomią

Choć choroba nie wybiera i dotyka osób w każdym wieku, to zazwyczaj z czasem chorujemy częściej niż w młodości. Wiele ze schorzeń pojawiających się w momencie, gdy okres dojrzewania mamy już dawno za sobą, jest nieprzyjemna, a czasami nawet (choć najczęściej niesłusznie) wstydliwa.

Wielu pacjentów podkreśla, że jednymi z najbardziej uporczywych chorób są dolegliwości ze strony układu moczowego. Kamienie w moczowodach czy nerkach, urazy i nowotwory pęcherza moczowego albo moczowodów, zwężenia przewodów moczowych itp. itd. są wyjątkowo bolesnymi schorzeniami, a w niektórych przypadkach prowadzą do konieczności wykonania stomii.

Co to jest urostomia?

Stomia, nazywana także stomą albo przetoką, jest wyprowadzeniem ujścia narządów wewnętrznych przez skórę. Wykonuje się ją, jeśli w wyniku urazu albo choroby ulega poważnemu uszkodzeniu jelito grube, cienkie, moczowody albo pęcherz. Urostomia natomiast to nieco „węższy zabieg”. Dotyczy bowiem tylko problemów układu moczowego. Urostomia polega więc na wyprowadzeniu dróg moczowych przez powłoki brzuszne przy pominięciu cewki moczowej, pęcherza. Zdarza się także, że czasami polega na bezpośrednim odprowadzaniu moczu prosto z nerek. Urostomia jest niezbędna przy niektórych przypadkach chorób pęcherza i nerek.

Życie z urostomią

Nietrudno się domyślić, że życie pacjenta, u którego niezbędne jest wykonanie urostomii zmienia się radykalnie. Przede wszystkim choremu nieustannie towarzyszy worek stomijny, który bywa powodem dyskomfortu (zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego) oraz skrępowania. Warto wiedzieć, że zbiorniki odprowadzające mocz są wykonane z kilkuwarstwowej folii zgrzewanej za pomocą lasera. Tworzywo zostało wybrane tak, by nie powodować alergii, jest przyjazne dla skóry. Ponadto worki stomijne zostały zaprojektowane tak, by niwelować ryzyko pęknięcia lub wyciekania moczu, dlatego chorzy mogą normalnie funkcjonować. Często zdarza się jednak, że pacjenci odczuwają duży dyskomfort psychiczny i nieco wycofują się z życia społecznego, zapominając, że osoba z urostomią może żyć normalnie. Chorzy mogą bowiem wciąż udzielać się towarzysko, uprawiać sport, pływać czy uprawiać seks, zatem zupełnie niepotrzebnie nakładają na siebie ograniczenia, które jeszcze bardziej pogarszają ich samopoczucie. Dyskomfort psychiczny u stomików wynika głównie z obawy przed brakiem akceptacji przez środowisko. Pacjenci bardzo często boją się bowiem, że, na wieść o ich dolegliwościach i urostomii, ich bliscy oddalą się od nich, a oni zostaną zupełnie sami ze swoimi „wstydliwymi” dolegliwościami.

Wskazówki dietetyczne dla osób z urostomią

Dieta osób z urostomią nie różni się od jadłospisu osób, które wydalają mocz bez użycia specjalnego woreczka. Oczywiście zdarza się, że lekarz specjalista zaleca szczególny sposób odżywiania się, jednak w zdecydowanej większości przypadków chorych obowiązują dokładnie te same zasady co zdrowych, czyli: jedz zdrowo i dbaj o siebie. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka cennych porad, które pozwolą uniknąć zakażeń oraz nieprzyjemnego zapachu moczu. Dla osób z urostomią może to być cenna wiedza, a zastosowanie jej w praktyce z pewnością wpłynie na poprawę komfortu życia i lepsze samopoczucie. Co zatem poleca się urostomikom? Na pierwszym miejscu „stomijnej” diety znajduje się obowiązkowe przyjmowanie minimum 1,5-2 litrów wody i innych płynów dziennie, co pozwoli na właściwe nawodnienie organizmu i wspomoże oczyszczanie go z toksyn. Ponadto warto ograniczyć lub, jeśli to możliwe, wyeliminować produkty, które mogą powodować nieprzyjemny moczu. Wśród nich czołowe miejsce zajmują szparagi, ryby, jaja, alkohol oraz warzywa kapustne (kapusta, brokuł, kalafior, jarmuż i brukselka). Kolejne niechlubne pozycje zajmują różnego rodzaju sery, gotowana fasola oraz cebula. Warto wiedzieć, że w sklepie spożywczym dostaniemy także produkty, które przyczynią się do osłabienia zapachu moczu, dlatego powinny na stałe zagościć w lodówkach urostomików. Absolutnym numerem jeden osób z urostomią jest sok żurawinowy, który działa zbawiennie na układ moczowy. Doskonałym towarzystwem dla tego napoju będzie maślanka, natka pietruszki i jogurty.

Warto pamiętać, że zarówno dieta, jak i tryb życia osób z urostomią nie powinny różnić się od przyzwyczajeń zdrowych osób. Urostomicy mogą więc uprawiać sport, podróżować i cieszyć się życiem z całych sił, kiedy tylko mają na to ochotę. Jedynym minusem jest konieczność pamiętania o woreczku – podczas wykonywania codziennych czynności nie można narazić go na uszkodzenie. Poza tym – świat dla urostomików nie ma granic.

Materiał powstał we współpracy z ConvaTec.