Jak zrobić ciasto na pizzę, aby wyszła w domowym piekarniku? Podpowiadamy

Jak zrobić ciasto na pizzę lepszą niż w Da GrassoJak zrobić ciasto na pizzę

Masz ochotę na oryginalną pizzę taką, jaką możesz zamówić w polecanych lokalach, np. Da Grasso w Tychach? Wcale nie jesteś na przegranej pozycji, mimo że nie dysponujesz specjalnym piecem opalanym drewnem. Smaczną pizzę możesz przygotować nawet w piekarniku elektrycznym. Sprawdź, co zrobić, aby osiągnąć kulinarny sukces.

Sekretem pizzy, która smakiem przypomina oryginalne włoskie danie, jest ciasto. Doskonale wiedzą o tym w popularnych pizzeriach, takich jak np. Da Grasso w Tychach. Dlatego każdy szanujący się pizzaiolo ogromną wagę przykłada zarówno do mąki, sposobu wyrabiania ciasta, jak i jego pieczenia. Aby więc i tobie udało się przyrządzić smaczną pizzę, warto zgłębić te tajniki receptury.

Pizza tylko z mąki 00

Jeżeli chcesz, aby przygotowana w domowych warunkach pizza była zbliżona w smaku do oryginalnego wyrobu, musisz zacząć od samych podstaw. Istotną rolę odgrywa wybór odpowiedniej mąki: bardzo drobno mielonej i miękkiej. Takimi właściwościami cechuje się mąka typu 00 (tzw. mąka włoska). Jeśli nie możesz jej dostać, alternatywą może być mąka o średniej zawartości białka.

Dlaczego to ważne? Stosując mąkę 00, ciasto po upieczeniu będzie chrupiące z wierzchu oraz miękkie i lekkie w środku, a ponadto nie nasiąknie sosem pomidorowym. Jeżeli natomiast wybierzesz dowolną mąkę, ciasto po upieczeniu stanie się twarde albo będzie gumowate, przypominające zakalec.

Delikatne ugniatanie i długi czas leżakowania

Chociaż odpowiedni przepis na pizzę jest ważny, równie ważną rolę odgrywa sposób obchodzenia się z ciastem. Nie możesz wyrabiać go w pośpiechu, wykonując przy tym intensywne ruchy – po takich energicznym ugniataniu upieczone ciasto będzie twarde. Zwróć uwagę, aby ciasto ugniatać bardzo delikatnie, dotykając je opuszkami palców.

Po wyrobieniu ciasto potrzebuje bardzo długiego odpoczynku. Najpierw musi leżakować w ciepłym miejscu przez ok. 2 godziny, po to, aby podwoiło swoją objętość. Następnie wymaga odpoczynku w chłodniejszych warunkach przez nawet 6-8 godzin – najlepiej w lodówce (przykryte podziurkowaną folią spożywczą). Po tym czasie potrzebuje jeszcze ok. 2-3 godzin w temperaturze pokojowej – dopiero wtedy będzie odpowiednie do pieczenia.

Odpowiednia temperatura pieczenia

Swój niepowtarzalny smak pizza zawdzięcza pieczeniu w specjalnych piecach kamiennych opalanych drewnem, którymi dysponuje m.in. pizzeria Da Grasso w Tychach czy Biesiadowo w Kielcach. Tobie musi wystarczyć odpowiednio przygotowany piekarnik. Pizzę przygotujemy na naszym domowym sprzęcie np. piekarnik SMEG, który oprócz efektywnej pracy, posiada niesamowity włoski design.

Zanim włożysz ciasto do piekarnika, rozgrzej go do maksymalnej temperatury. Następnie umieść blachę z pizzą na dolnej półce.

Jeżeli chcesz, aby smak twojej pizzy zbliżył się do oryginału, metalową blachę do pieczenia zastąp specjalną płytą kamienną. Ciasto wyłożone na mocno rozgrzany kamień osiągnie idealną chrupkość – nie tylko od góry, ale i pod spodem. Kamień chłonie bowiem wilgoć z ciasta, poprawiając w ten sposób walory smakowe włoskiego dania.