Jak zachować się w szpitalu?

Stało się – nasz senior czy seniorka musi „zaliczyć” planowany pobyt na szpitalnym oddziale albo na skutek pogorszenia stanu zdrowia trafia tam zupełnie niespodziewanie. Tak czy inaczej, pragniemy bliską nam osobę odwiedzić, dopytać o stan zdrowia i pomóc w miarę możliwości. Warto jednak przy okazji upewnić się, czy przypadkiem nie przekraczamy zasad dobrego zachowania się w szpitalu.

Zasady te nie muszą być nigdzie spisane, można je zatem nazwać szpitalnym „savoir vivre”. O czym warto pamiętać?

Zapowiadaj swoją wizytę

Większość z nas uważa, że w wybraniu godziny odwiedzenia pacjenta ważny jest tylko nasz wolny czas i same godziny odwiedzin. Nic bardziej błędnego. Pamiętajmy, że nasz senior czy seniorka może mieć już zaplanowaną wizytę kogoś innego albo po prostu… oglądanie ulubionego serialu. Ten ostatni powód wydaje się być banalny, ale stawiając się na miejscu osoby, która cały dzień się nudzi, a gdy w końcu nadają jej ulubiony program – nie może go oglądać, sprawy nabierają innego znaczenia. Warto zadzwonić i po prostu spytać: „Mamo, o której mogłabym/mógłbym cię odwiedzić?”

Ostrożnie z prezentami

Pamiętajmy, że szpitalne szafki są małe! Ogromna ilość przyniesionych rzeczy może być dla pacjenta tylko problemem. Zamiast więc robić ogromne zakupy, po prostu warto spytać, co jest potrzebne.

Kolejna kwestia to ta związana z kwiatami. Jeśli chcesz poprawić nimi humor pacjentki czy pacjenta, to wybierz takie, które tworzą mały bukiecik i które nie pachną zbyt intensywnie. A skoro już jesteśmy przy zapachach – nie pryskaj się zbyt mocno perfumami.

Ogranicz czas odwiedzin

Pełna kultury seniorka nigdy nie powie: „Dziękuję za odwiedziny, ale jestem już zmęczona”. Wręcz przeciwnie, grzeczność będzie nakazywała jej czy jemu protestować, nawet mimo złego samopoczucia. Pamiętajmy więc, że maksymalny czas takiej wizyty to 40 minut. Dłuższy nasz pobyt może być też męczący dla współlokatorów seniora lub seniorki.

Rozmawiaj dyskretnie

Donośny śmiech, głośne wyrażanie swojego zdania, piski i krzyki? To naprawdę nie przystoi i zwyczajnie męczy. Staraj się mówić ściszonym głosem – ma to duże znaczenie także dlatego, że inne osoby przebywające w szpitalu są tam po to, aby wracać do zdrowia. A do tego potrzebują spokoju i ciszy. Koniecznie wycisz też telefon. Natarczywy dzwonek może wybudzić kogoś ze snu, a wszyscy wiemy, jak trudne jest ponowne zaśnięcie w szpitalnych warunkach.

Uwaga na dzieci

Swoją pociechę zabierz w odwiedziny tylko i wyłącznie wtedy, jeśli jesteś pewien/pewna, że będzie potrafiła się właściwie zachować. Dotykanie przedmiotów innych osób, skakanie po łóżku (!), płacz czy trzęsienie poręczą łóżka chorego są niedopuszczalne.

Obce przedmioty? Nie dotykaj!

Nigdy nie pozwalaj sobie na siadanie na łóżku obcej osoby albo nawet na łóżku pacjenta. Wyjątek stanowi tylko sytuacja, gdy nasza seniorka wyraźnie nalega i brakuje krzesła. Jednak nawet wówczas należy skorzystać tylko z rąbka posłania. Na łóżku osoby trzeciej nie siadamy nigdy i w żadnym wypadku nie dotykamy jej przedmiotów. „Pożyczymy ładowarkę od sąsiadki, o, tu leży” – to niedopuszczalne!

To nie jest „kawka”

Szanujmy pacjentów szpitala, jego specyficzny klimat i granice intymności osób trzecich. Wszystko to na pewno nam się uda przy założeniu, że nie przyszliśmy na swobodną kawę, ale odwiedzić chorą osobę.