Jak przekonać starszą osobę do korzystania z bankowości elektronicznej? Poznaj nasze wskazówki

Korzystanie z bankowości elektronicznej przez seniora nie jest trudneKorzystanie z bankowości elektronicznej przez seniora nie jest trudne

Starsze osoby często nie tyle nie chcą, co nie widzą potrzeby korzystania z technologicznych nowinek. Wychodzą z założenia, że „skoro to, co znane, sprawdza się, nie ma sensu sięgać po nowe rozwiązania”. Dowiedz się, jak przekonać seniora, że bankowość elektroniczna może ułatwić życie, a konto dla seniora jest lepszym rozwiązaniem od trzymania gotówki w domu.

Przychodzi senior do banku, czyli co banki proponują starszym klientom

W ofertach banków nie brakuje produktów dedykowanych konkretnym grupom. Gdy mowa o seniorach, świetnie widać to na przykładzie rachunków bankowych. Wychodząc naprzeciw tej grupie klientów, banki proponują bezpłatne m.in. prowadzenie konta dla seniora i wypłaty z bankomatu. To jednak nie wszystko, bo często kuszą również atrakcyjnymi premiami, które są przyznawane najbardziej oszczędnym seniorom.

Mimo że oferta dla seniorów jest dopasowana do ich potrzeb, to wciąż stosunkowo niewielu korzysta z rachunków bankowych i bankowości elektronicznej. Jak wynika z raportu przygotowanego przez NBP, tylko 57% osób w wieku powyżej 59 lat ma konto osobiste, zaś w grupie wiekowej od 29 do 39 lat jest to aż 94%.

Masz w rodzinie seniora i zastanawiasz się, jak przekonać go do bankowości elektronicznej? Poniżej znajdziesz kilka argumentów, które możesz wykorzystać.

Pokaż, że korzystanie z bankowości elektronicznej wcale nie jest trudne

Bankowość elektroniczna wiąże się z koniecznością zalogowania się na konto. Tymczasem seniorzy często nie potrafią nawet włączyć komputera. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, wyślij seniora na kurs obsługi komputerów lub sam poświęć czas, aby pokazać mu, że korzystanie z tego urządzenia wcale nie jest trudne. Wykaż się cierpliwością i odpowiadaj na wszystkie pytania – trud z pewnością się opłaci.

Porozmawiaj o bezpieczeństwie pieniędzy

Od dawna wiadomo, że przechowywanie pieniędzy w domu nie jest korzystne, bo środki nie pracują i nie zarabiają. Jest też inna strona – mogą one zostać skradzione. Jeżeli senior oszczędza z myślą np. o wnukach, warto podkreślić tę kwestię. Nie chodzi o straszenie, ale uświadomienie, że przechowywanie pieniędzy w banku opłaca się z uwagi na stosowane zabezpieczenia, a bankowość elektroniczna pozwala w każdym momencie sprawdzić stan konta lub lokaty bankowej.

Porusz kwestię wygody

Nie każdy senior jest w świetnej formie fizycznej. Problemy z poruszaniem się mogą sprawić, że nawet krótki spacer na pocztę celem opłacenia rachunków będzie wiązał się z trudnościami. Bankowość elektroniczna pozwala szybko wysłać przelew. Co więcej, senior wcale nie musi pamiętać o rachunkach – może ustawić zlecenia stałe. Również tę kwestię warto poruszyć.

Pokaż, że senior może zaoszczędzić

Jeżeli senior podpisze umowę o prowadzenie rachunku bankowego i w rezultacie otrzyma dostęp do bankowości elektronicznej, to sporo zaoszczędzi. To jednak nie wszystko – warto pamiętać również o bezpłatnych przelewach w systemie Elixir.

Opłacając rachunki na poczcie, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą. Zliczenie, ile w ciągu roku senior wydał na poczcie tytułem opłat, może go przekonać do korzystania z bankowości elektronicznej.

Wydatki pod kontrolą – od teraz seniorowi nic nie umknie

Seniorzy mają swoje przyzwyczajenia, a niektórzy skrupulatnie zapisują każdy, nawet najdrobniejszy wydatek. Bankowość elektroniczna ma tę zaletę, że po zalogowaniu się do konta użytkownik otrzymuje dostęp do historii przeprowadzonych transakcji – widzi kiedy i ile wydał. Być może właśnie ten fakt dodatkowo skusi seniora do zainteresowania się bankowością elektroniczną.