Jak pogarsza się słuch w życiu człowieka? – Przyczyny, objawy, leczenie

Jak pogarsza się słuch w życiu człowiekaJak pogarsza się słuch w życiu człowieka

Współczesne społeczeństwo a problemy ze słuchem. Niedawno przeprowadzono Narodowy Test Słuchu, którego wyniki są zatrważające i niepokojące za razem. Społeczeństwo polskie, w szczególności mieszkańcy dużych miast traci słuch. Dzieje się tak na nasze własne życzenie, gdyż lekceważymy wszelkie występujące dolegliwości, których skutkiem jest pogorszenie bądź nawet utrata słuchu, brakuje nam również odpowiedniej ochrony przed hałasem.

Utrata słuchu następuje powoli

Często bywa tak, że nie zdajemy sobie sprawy, ze pogarsza nam się słuch, gdyż nie odczuwamy trudności z tym związanych. Pogarszanie się słuchu coraz częściej dotyczy ludzi młodych, jednak w tym przypadku przeważnie dzieje się tak z ich własnej winy. Przyzwyczajenie uszu do odbioru głośnych tonów podczas słuchania muzyki, zwłaszcza z wykorzystaniem słuchawek dousznych powoduje znaczne obniżenie wrażliwości na odbierane dźwięki oraz prowadzi do przytępienia słuchu.

Szkodliwe natężenia dźwięku oraz skutki przebywania w hałasie

Podczas rozmowy wykorzystujemy dźwięki o natężeniu w zakresie 30–40 dB, odgłosy pojazdów na zatłoczonej ulicy oraz zgiełk osiągają poziom 60 dB bądź więcej. Natomiast dźwięki słuchane w słuchawkach urządzeń odtwarzających muzykę przeważnie przekraczają 90-100 dB.

Otaczający nas hałas powoduje powolne uszkadzanie receptorów słuchowych oraz mikrourazy kosteczek słuchowych. Kosteczki, na skutek obrony przed uszkodzeniami, zaczynają obrastać dodatkową chrząstką, a co za tym idzie przestają się poruszać. Konsekwencją tego jest brak przekazywania do mózgu fal dźwiękowych.

Hałas oraz szum jednak szkodzą nie tylko na pogorszenie się słuchu, przy narażeniu na natężenie dźwięku wielkości 120 dB, dochodzi do zaburzeń wzroku, równowagi oraz dotyku. Nieustanne przebywanie w hałasie przyczynia się również do krótszego okresu życia, dzieje się tak na skutek starzenia się organizmu. Starzenie odbywa się przez znużenie, przemęczenie, obniżoną sprawność intelektualną oraz utrudnioną koncentrację wywołaną zwiększonym zakłóceniem spokoju.

Co zrobić jeśli zauważymy pogarszanie się słuchu

Tracąc słuch, chory akceptuje gorsze słyszenie, nawet jeśli utrudnia mu to porozumiewanie się otoczeniem. Najczęściej jako pierwszy objaw pogorszenia się słuchu można wymienić szumy uszne oraz trudności w zrozumieniu mowy. Osoba, u której następuje pogorszenie słuchu, często nie słyszy głosek takich jak k, p, t, f, h, sz i s.

Lekki ubytek słuchu charakteryzują problemy ze słyszeniem cichych dźwięków oraz zrozumieniem mowy w miejscu hałaśliwym. Natomiast, gdy ubytek słuchu określany jest jako średni, chory nie słyszy prawidłowo dźwięków cichych. Zrozumienie mowy staje się trudniejsze, chory coraz częściej prosi o powtórzenie tego co powiedziało się chwilę wcześniej. Osoba z ubytkiem słuchu w stopniu poważnym jest w stanie usłyszeć tylko słowa wypowiadane zarówno głośno, jak i wyraźnie. Co za tym idzie sama również mówi głośno, myśląc że wtedy będzie słyszalna. Przy głębokiej utracie słuchu chory słyszy tylko niektóre głośne dźwięki a komunikowanie się z rozmówcą bez aparatu słuchowego jest utrudnione a wręcz niemożliwe.

Jeżeli występują u nas trudności ze zrozumieniem rozmówcy, nie słyszymy poszczególnych dźwięków oraz przeszkadza nam „szum” w uchu, jest to znak, by udać się na wizytę do lekarza specjalisty na fachowe badanie słuchu. Otolaryngolog określi nasz osobisty próg słyszalny. Niestety proces pogarszania się słuchu jest nieodwracalny, tym samym pozostaje nam wyłącznie profilaktyka mająca na celu zatrzymanie pogłębiania się problemu.

Czy osoba mająca problemy ze słuchem potrzebuje stałej opieki?

Coraz większa liczba osób starszych cierpi na problemy z pogarszającym się słuchem. Z danych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu aż 3/4 osób powyżej 70. roku życia odczuwa problemy na skutek utraty słuchu. Jako główną przyczynę podaje się proces starzenie, niestety znaczny wpływ na tę dolegliwość ma również nawarstwianie się przez lata negatywnych czynników oddziałujących bezpośrednio na pogorszenie się słuchu. Ubytek słuchu częściej jednak występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Pogarszający się słuch u osoby starszej może wymagać opieki 24 godziny na dobę. Jak poradzić sobie z takim podopiecznym?

Przede wszystkim należy pamiętać, że utrata słuchu może powodować u chorego pogorszenie się samopoczucia, a co za tym idzie depresję. Dlatego należy wprowadzać w życie codzienne wiele pozytywnych emocji, uważnie słuchać osoby, którą się opiekujemy. Należy również pamiętać o poprawnym, zdrowym odżywianiu oraz ćwiczeniach fizycznych. Jeśli chory korzysta z pomocy aparatu słuchowego, ważnym jest by zawsze posiadał działające baterie, był prawidłowo czyszczony i przechowywany.

Praca dla opiekunek w Niemczech
organizowana przez firmę
Ulife.pl