Jak długo może żyć człowiek?

Życie człowieka - etapy życia.Życie człowieka - etapy życia.

Czy zastanawiasz się czasami jak długo może żyć człowiek? Średni osiągany wiek wydłuża się coraz bardziej, ale czy ma jakąś granicę? I czy na pewno jest dobrym wyznacznikiem potencjalnej długowieczności?

Jeśli spojrzymy na światową średnią wieku z roku 1965, okaże się, że dla kobiet wynosiła 57 lat, zaś dla mężczyzn 54. Trzeba jednak pamiętać, że w tamtym okresie śmiertelność dzieci była znacznie wyższa niż obecnie. Z drugiej strony przez kolejne dekady wydłużył się także wiek, do którego dożywają seniorzy.

Nadchodzi czas stulatków

Pół wieku później, w roku 2015, średnia wieku w Polsce wynosi 81 lat dla kobiet i 73 dla mężczyzn. Tendencja jest zresztą wzrostowa i w niektórych krajach zbliża się do przekroczenia granicy 90 lat. Niezależnie od średniej coraz częściej słyszymy o osobach przekraczających symboliczną granicę stu lat. Czasem znacznie. Rekordzistką na tym polu okazała się pochodząca z Francji Jeanne Louise Calment, która dożyła 122 lat.

Co prawda naukowcy są sceptyczni co do tego, czy w przypadku większości ludzi możliwy jest aż taki wiek, jednak według badaczy długowieczności całkiem realne jest, by ludzie z czasem zaczęli dożywać granicy 115 lat. Dłużej żyją posiadacze psa lub kota.

Czy jesteśmy gotowi na długowieczność?

Zastanawiając się nad coraz dłuższym życiem warto pomyśleć także o tym, na ile jesteśmy na nie przygotowani. Opieka medyczna dla osób starszych jest coraz lepsza, ale czy tylko ona może być potrzebna?

W przypadku osób w podeszłym wieku często istotna okazuje się również aktywizacja społeczna i zachęcanie do aktywności ruchowej. Ponadto w przypadku wielu dolegliwości często pojawiających się u osób starszych, potrzebna jest regularna opieka – i to najlepiej wykwalifikowana.

Na szczęście coraz łatwiej o uzyskanie kompetencji w tym zakresie. Obecnie kurs opiekuna osób starszych można ukończyć nawet przez internet, zyskując przy tym niezbędną wiedzę i dowiadując się na co warto zwracać uwagę przy tego typu pracy.

Co ciekawe, zważywszy na obecne trendy demograficzne, kompetencje w tym zakresie mogą z czasem nabierać coraz większej wartości na rynku pracy – tym bardziej warto rozważyć ich zdobycie.