Historia wrocławskiego Ratusza

Ratusz WrocławRatusz Wrocław

Stary Ratusz we Wrocławiu jest jednym z tych budynków na wrocławskim Rynku, który budzi dumę nie tylko w mieszkańcach stolicy Dolnego Śląska. Nie powinno to jednak stanowić dla nikogo zaskoczenia, mamy bowiem do czynienia z jednym z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy nie tylko na ziemiach polskich, ale i w całej Europie Środkowej, tłumnie odwiedzanym przez turystów kochających architekturę. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jaka była jego historia, okazuje się bowiem, że skrywa ona przed nami przynajmniej kilka sekretów.

Pierwsze budowle we Wrocławiu

Analiza źródeł pisanych pozwala nam przypuszczać, że najstarsza część Ratusza została zbudowana jeszcze przed rokiem 1299. Ta najstarsza część budynku dziś nie może być podziwiana w zbyt wielu szczegółach, z czasem została bowiem niemal całkowicie wchłonięta podczas kolejnych prac budowlanych. Wiemy jednak, że w jej skład wchodziła parterowa, ale podpiwniczona hala ze stropem oraz z wieży, która przylegała do niej od zachodu. Odbywały się tu zgromadzenia, budynek miał jednak do spełnienia również funkcje handlowe.

Pierwsze zmiany w architekturze Wrocławia

Średniowiecze było czasem, w którym Wrocław dynamicznie się rozwijał, rada miasta nabywała zaś nowe kompetencje, które do tej pory należały do dziedzicznego wójta. Wzrost uprawnień i prestiżu wiązał się też z potrzebą zdobycia siedziby, która będzie się jawiła jako bardziej reprezentacyjna. Prace prowadzone w pierwszej połowie czternastego wieku odbywały się przy północno-wschodnim narożniku starej siedziby i zapowiadały trend, który będzie przez lata charakterystyczny dla Ratusza. Włodarze nie uważali, aby zmiana lokalizacji ich siedziby była najlepszym rozwiązaniem. W znacznie większym stopniu interesowało ich podniesienie jej prestiżu. W tym okresie Ratusz zyskał cele więzienne, a także specjalną izbę przeznaczoną jedynie dla rady miejskiej. Właśnie od tego czasu o budynku oficjalnie zaczęto mówić jako o ratuszu.

Rozbudowa ratusza we Wrocławiu

Gdybyśmy mieli wskazać na moment przełomowy w historii Ratusza, z pewnością byłaby nim jego rozbudowa zainaugurowana w drugiej połowie piętnastego wieku i trwająca aż do początku szesnastego stulecia. Prace odbywały się w kilku etapach, w czasie których jego powierzchnia powiększyła się aż o połowę. Podczas prac stylem dominującym był gotyk, który w tym okresie znajdował się już w swojej fazie schyłkowej, choć budowniczowie nie stronili też od elementów renesansowych potwierdzając w ten sposób znajomość trendów obowiązujących w tym okresie w Europie. Od 1550 roku na wieży grał zegar z pozytywką dający o sobie znać co pół godziny. Niestety, losy zegara nie są znane, już dziewięć lat później wieżę przebudowano bowiem nakrywając ją renesansowym hełmem, który zresztą można podziwiać do dziś.

Oczywiście, również w kolejnych wiekach ratusz był zarówno przebudowywany, jak i poddawany renowacjom. Nikt nie zdecydował się jednak na zmianę jego charakteru. Dalekowzroczność kolejnych inwestorów sprawiła, że dziś jest on jednym z najciekawszych zabytków tak zwanej architektury niesakralnej nie tylko w samym Wrocławiu, ale i w Polsce.

Artykuł został przygotowany przez firmę Kings Apartmenty Wrocław specjalizują się w wynajmie luksusowych apartamentów w centrum Wrocławia.