Emeryci coraz bardziej zadłużeni

Krajowy Rejestr Długów liczy 238 tysięcy seniorówKrajowy Rejestr Długów liczy 238 tysięcy seniorów

W Krajowym Rejestrze Długów (KRD) odnotowano rekordową liczbę zadłużonych emerytów. Okazuje się, że na tzw. czarnej liście figuruje ponad 238 tysięcy seniorów, którym przysługuje świadczenie emerytalne. Ich łączny dług opiewa na kwotę blisko 3 miliardów złotych. O tym, dlaczego emeryci są coraz bardziej zadłużeni i dlaczego banki nadal udzielają tej grupie kredyty, piszemy poniżej.

Przyczyny długów emerytów

Czynniki, które sprawiają, że emeryci mają coraz większe długi, są niezmienne od lat. Wpływa na to przede wszystkim okres zaraz po zakończeniu kariery zawodowej. Świadczenie emerytalne jest przeważnie niższe niż ich zarobki. Pierwsze miesiące z mniejszym budżetem nie są łatwe. Emeryci muszą nauczyć się optymalnego zarządzania swoimi finansami. Ale to nie jedyny powód.

Uznaje się, że za długi emerytów odpowiada również ich rodzina. Świadczenia emerytalne są przecież stałym źródłem dochodu seniorów, dzięki czemu mogą oni stać się kredytobiorcami czy tzw. żyrantami. Często wykorzystują to bliscy. Kolejny powód to niezdolność do pracy i generowania dodatkowego źródła dochodu. Zwiększyła się też umieralność emerytów, przede wszystkim wśród mężczyzn.

Krajowy Rejestr Długów – Sylwetka dłużników w grupie seniorów

Najwięcej zadłużonych emerytów wg Krajowego Rejestru Długów (KRD) zamieszkuje tereny Dolnego Śląska, Mazowsza i Śląska. Co ciekawe, aż 64% zadłużonych to kobiety, mężczyźni posiadają nieuregulowane zobowiązania w mniejszej ilości. To dlatego, że kobiety wcześniej przechodzą na emeryturę i statystycznie żyją dłużej. To również panowie znacznie częściej podejmują dodatkową pracę zarobkową, dzięki czemu ich dochód każdego miesiąca jest większy. Panie znacznie częściej przejmują też długi mężów, kiedy ci umrą.

Co na to banki?

Instytucji bankowych nie przerażają statystyki. Wręcz przeciwnie, nadal uważają seniorów za mocną grupę swoich klientów. Ci, którzy zaciągają kredyt gotówkowy, generują przecież stały dochód. Nie ma możliwości, by świadczenie emerytalne nie wpłynęło na ich konto. Seniorzy z reguły regularnie spłacają swoje zobowiązania, a długi są dla nich powodem do wstydu.

Chociaż nawet 20% przeterminowanych należności seniorów to właśnie te, które wynikają z tytułu niespłacanych rat zobowiązań kredytowych, to banki nadal chętnie współpracują z tą grupą klientów. Oczywiście zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie stałego dochodu i z reguły emeryt może zaciągnąć kredyt gotówkowy o niższej wartości.

Prognozy dotyczące długów i kredytu gotówkowego wśród seniorów

Uznaje się, że długi emerytów będą wciąż wzrastać. Wpływ na to może mieć obniżony wiek emerytalny. Co więcej, wyliczono, że aż 83% seniorów kończy swoją zawodową karierę od razu, kiedy tylko przysługuje im świadczenie emerytalne. Zbyt niski dochód sprawia, że seniorzy decydują się na kredyt gotówkowy coraz częściej. Już teraz średni dług emeryta to jakieś 13 tysięcy złotych. Ciekawostką jest to, że największy dłużnik odnotowany w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) zalega z płatnościami w wysokości ponad 8 milionów złotych.