Dofinansowanie do łóżka rehabilitacyjnego – Jak je zdobyć?

Łóżko rehabilitacyjne dofinansowanieDofinansowanie do łóżka rehabilitacyjnego

Łóżko rehabilitacyjne to nieodzowny element wyposażenia domu czy mieszkania każdej osoby chorej bądź przechodzącej rekonwalescencję. Stanowi ono jednak duży wydatek, który nierzadko znacznie wpływa na stan budżetu domowego, często nadszarpniętego przez inne wydatki związane z utrzymaniem chorego w jak najlepszym stanie zdrowia. Są jednak sposoby, by obniżyć koszty nabycia łóżka rehabilitacyjnego a nawet taniej można kupić łóżka rehabilitacyjne elektryczne. O tym, jak uzyskać dofinansowanie do jego zakupu, piszemy poniżej.

Ile to kosztuje

Zanim rodzina chorego zacznie szukać możliwości na dofinansowanie do kupna specjalnego łóżka, powinna zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi. Może się bowiem okazać, że łóżka rehabilitacyjne nie są poza możliwościami finansowymi kupującego, a sięganie po dofinansowanie w takim momencie byłoby odbieraniem szansy innej osobie, znajdującej się gorszej sytuacji finansowej i znacznie bardziej potrzebującej dofinansowania.

Łóżko rehabilitacyjne dofinansowanie

Dofinansowanie do łóżka rehabilitacyjnego

Poza tym na starcie trzeba przemyśleć samą kwestię kupna łóżka. W przypadku osoby chorej jest to zazwyczaj konieczność, ale osoba przechodząca rehabilitację nie musi wcale wchodzić w posiadanie łóżka rehabilitacyjnego. Aby zapewnić sobie odpowiednie warunki rekonwalescencji można na określony czas wypożyczyć takie łóżko, nie martwiąc się później o konieczność sprzedaży lub przechowywania niemałego przecież mebla.

Co zaś się tyczy konkretnej ceny łóżka rehabilitacyjnego, przedział cenowy zaczyna się od 1500 zł i w zależności od tego, na ile zaawansowany jest mechanizm takiego mebla, kwota za taki mebel może urosnąć nawet do ponad 3000 zł.

Droga do celu

Aby móc w ogóle myśleć o uzyskaniu pomocy w finansowaniu łóżka rehabilitacyjnego, należy zacząć proces ubiegania się o nie od wizyty u lekarza rodzinnego. Obecnie bowiem każda konsultacja ze specjalistą może odbyć się na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zaś – reumatolog, ortopeda, chirurg – wydaje opinię na temat zapotrzebowania na łóżko rehabilitacyjne dla danego pacjenta. Taka kolej rzeczy dotyczy zresztą nie tylko dofinansowania do łóżka, ale i do każdego innego przedmiotu ortopedycznego refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dopiero po uzyskaniu niezbędnej opinii lekarza można zwrócić się bezpośrednio do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i wskazać pożądany przedmiot – w tym przypadku łóżko rehabilitacyjne. Refundowany procent kwoty za mebel, w zależności od konkretnej sytuacji, zaczyna się już od 60%. Aby doszło do realizacji dofinansowania, trzeba dopełnić wszelkich formalności, do których należy zaliczyć podpisanie umowy i udostępnienie danych zakupu.

Dodatkowy fundusz

Planując umieszczenie w swoim domu bądź mieszkaniu łóżka rehabilitacyjnego, należy również liczyć się z tym, że trzeba będzie ponieść koszty dostosowania docelowego pomieszczenia do nowej aranżacji. Fachowo nazywa się to likwidacją barier architektonicznych, a w praktyce działanie to obejmuje wszelkiego rodzaju prace budowlane, prowadzące do przystosowania lokum do potrzeb osoby chorej. Dofinansowanie takie może wynosić 80% kosztów, ale przed jego uzyskaniem konieczne jest okazanie orzeczenia o niepełnosprawności pacjenta.

 

Zobacz: Opieka Poradnik

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.