Demencja starcza. Czym jest otępienie? Objawy demencji, otępienia

Demencja starcza otepienie objawy leczenieDemencja starcza otepienie objawy leczenie

Demencja  – do tej pory nie został wynaleziony lek na demencję, który radziłby sobie z tą chorobą. W tym przypadku stosuje się jedynie leczenie objawowe. Istotnym jest więc, aby szybko zdiagnozować demencję, by skutecznie zahamować jej rozwój. Aby złagodzić męczące dolegliwości, można zastosować inhibitory cholinesterazy lub wykonywać ćwiczenia intelektualne, które stymulują pracę mózgu seniora.

Co to jest demencja?

Demencja starcza, czyli otępienie starcze to coraz częściej spotykana choroba wśród seniorów. Charakteryzuje się zaburzeniami funkcji poznawczych, które umożliwiają nam rozpoznawać otoczenie, rzeczywistość.

Jak rozpoznać objawy demencji?

Niepokojące objawy otępienia to przede wszystkim: obniżenie sprawności intelektualnej, umiejętności uczenia się, porozumiewania, rozumienia oraz dokonywania racjonalnych wyborów. Zdarza się, że chory traci pamięć lub zaniedbuje swoją higienę osobistą. Demencja często wiąże się też z wahaniem nastrojów, depresją, apatią oraz zaprzestaniem życia towarzyskiego. W chorym może narastać poczucie bezsensowności istnienia, a często nawet przeświadczenie o tym, iż jest się uciążliwym dla członków swojej rodziny.

Z badań wynika, że chory u którego wcześniej zaobserwowano problemy ze snem jest bardziej podatny na zachorowanie. Dochodzi wówczas do zwyrodnienia komórek nerwowych.

Nie wszystkie te objawy demencji starczej muszą występować u chorego jednocześnie. Mogą pojawiać się pojedynczo i z różnym nasileniem. Istotną kwestią jest to, iż każdy człowiek jest inny. Chorzy posiadają odmienne cechy charakteru, inne warunki biologiczne, czy też doświadczenia. U każdego seniora, choroba demencji może się rozwijać inaczej i też organizmy różnie będą reagować na podane leczenie.

Jak radzić sobie z chorobą? Co zrobić gdy rozpoznamy demencję?

Większość wymienionych wcześniej objawów są uciążliwe nie tyle dla chorego, co dla jego rodzinny oraz opiekunów. Senior cierpiący na demencje wymaga stałej, 24 godzinnej opieki, co sprawia, że taka praca często okazuje się ciężka i nieznośna. Istotne i nieocenione jest tutaj cierpliwość i wsparcie bliskich i opieki.

Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech ulife.pl

Rodzina w pierwszym starciu z chorobą jest bezsilna. Najlepiej sprawdzi się tutaj wykwalifikowana w swojej pracy opieka. Gdy zauważymy pierwsze niepokojące objawy, najlepiej w sposób łagodny i delikatny namówić chorego na wizytę u lekarza. Pracownicy w szpitalu przeprowadzą odpowiednie badania, przepiszą leki, które pomogą uspokoić objawy demencji. Podstawowymi badaniami, które powinny zostać zlecone w celu pewnej diagnozy to: jądrowy rezonans magnetyczny, badanie krwi, tarczycy, tomografia komputerowa oraz badania genetyczne.

Ważnym jest też, aby nie dopuszczać do stanów przygnębienia u osoby chorej. Demencja starcza jest chorobą, której objawy wymagają od opiekunów ogromnych pokładów cierpliwości oraz zrozumienia. Nie jest to praca ciężka pod względem fizycznym, lecz stanowi duży ciężar psychiczny dla osób z otoczenia. Najcięższej pracy wymaga chory z zaburzeniami pamięci. Senior znajduje się wówczas pod stałym nadzorem, gdyż może mieć problemy z wykonaniem najprostszych czynności życiowych.

Istotnym jak nie najważniejszym aspektem jest to, iż opieka nad takim chorym będzie dobra tylko wtedy, gdy w pełni zaakceptujemy stan zdrowia seniora. Nie możemy go zmuszać do ciągłego zapamiętywania nowych rzeczy. Jest to często popełniany błąd. Nie powinno się tłumaczyć, ani wytykać osobie chorej błędów w jego postępowaniu. Najlepiej nie wdawać się w zbędne dyskusje, aby senior nie poczuł się atakowany.