Czystsze powietrze dla seniorów – Walka ze smogiem

Smog jesieniąSmog jesienią

Smog niestety już chyba na stałe wkradł się w krajobraz polskich miast. Niestety, kłęby zanieczyszczonego powietrza nie są tylko kwestią zakłócenia estetyki – stanowią one realne zagrożenie dla zdrowia ludzi przebywających na świeżym powietrzu, a zwłaszcza seniorów. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić. W sezonie cieplnym staje się jeszcze gorsza, bowiem większość pyłów do atmosfery emitowana jest przez piece zamontowane w gospodarstwach domowych. Co roku sprzedaje się ich coraz więcej i, więcej i nie spełniają one żadnych norm emisji pyłów. Można więc się spodziewać, że jakość powietrza będzie coraz gorsza.

Maska antysmogowa – dla dziecka i seniora

Maska przeciwpyłowa jest produktem przeznaczonym dla ludzi, którzy pomimo groźby zanieczyszczeń nie chcą rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu. W taką maskę przede wszystkim powinni się zaopatrzyć mieszkańcy większych miast, gdzie zła jakość powietrza przekracza normy nawet kilkukrotnie.

Zakup maski antysmogowej powinni także rozważyć ludzie przebywający dużo czasu poza domem – pracujący na świeżym powietrzu, miłośnicy spacerów czy aktywnie uprawiający sport. Dzieci, dorośli i seniorzy są tak samo narażeni na działanie szkodliwego smogu. Szczególnie ostatnia grupa czyli, seniorzy, którzy wiele czasu spędzają na powietrzu, powinni mieć na uwadze zalety stosowania masek przeciw smogowi.

Jeszcze kilka lat temu widok masek antysmogowych na ulicy mógł budzić zdziwienie, dzisiaj jest to konieczność, by uniknąć ataków duszności, bólu gardła i kaszlu. Po prostu Polska się dusi, a ludzie są coraz bardziej tego świadomi. Za eliminację szkodliwych pyłów odpowiadają filtry – często wymienne i wielowarstwowe. Maski dla seniorów z reguły są wygodnymi rozwiązaniami, które nie powodują dyskomfortu podczas użytkowania oraz problemów z oddychaniem poprzez zasłoniętą twarz. Lekkie i trwałe materiały, skuteczne filtry, wygodne zapięcia zachęcają do ich zakładania. Co może zniechęcać seniora do używania masek? Na pewno wygląd i myśl, że ktoś nas cały czas obserwuje. Nie ma jednak powodów do paniki. Obecnie świadomość oddychania czystszym powietrzem jest duża większa niż pokazywanie palcem na ulicy osób z maskami.

Co wdychają seniorzy bez masek

Głównie jest to pył zawieszony (PM10 i PM2,5) który w dużej mierze uszkadza płuca, zwiększa ryzyko zawału serca, podnosi ciśnienie, zwęża naczynia krwionośne oraz drogi oddechowa, a także może być rakotwórczy. Inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu to benzen, ozon, dwutlenek siarki, tlenek węgla, ołów. Wszystkie mają duże znaczenie i wpływ na zdrowie. Powodują niedotlenienie serca, mózgu i innych narządów, zaburzenia rozwoju czy uszkadzają układ krwiotwórczy i odpornościowy.

Jak uniknąć kontaktu ze smogiem

Oprócz stosowania wspomnianych masek przeciw smogowych każdy senior może w inny sposób ograniczać dopływ zanieczyszczonego powietrza do miejsca w którym przebywa. W przypadku informacji o bardzo dużym stężeniu zanieczyszczonego powietrza w miejscu zamieszkania nie powinniśmy wychodzić z domu lub mieszkania. Dotyczy to osób starszych cierpiących na astmę czy choroby niedokrwienne serca. Nie należy otwierać okien, a jeśli to możliwe wskazane jest używanie klimatyzacji wyposażonej w sprawne filtry. W przypadku poruszania się samochodem należy unikać odsuwania szyb. Na spacer czy wycieczkę rowerem wyposażmy się w maski, które w największym stopniu chronią przed działaniem smogu.