Czy wiek poprodukcyjny to czas zawodowej stagnacji? Nie dla opiekunek osób starszych

Czy wiek poprodukcyjny to czas zawodowej stagnacji? Nie dla opiekunek osób starszychWiek poprodukcyjny szansa dla opiekunki osoby starszej

Zgodnie z definicją stosowaną przez Główny Urząd Statystyczny wiek poprodukcyjny to wiek, w którym osoby zazwyczaj kończą pracę zawodową, tj. dla mężczyzn – 65 lat i więcej, dla kobiet – 60lat i więcej. Czy oznacza to jednak, że wszystkie osoby, które przekroczą magiczną granicą 60/65 lat kończą swoją aktywność na polu zawodowym? Zdecydowanie nie.

Praca i płaca

Powodów pozostawania na rynku pracy jest co najmniej kilka. Dwa najważniejsze z nich to obawa przed nudą na emeryturze (zwykle połączona z płynącym z pracy zadowoleniem czy poczuciem bycia potrzebnym) oraz perspektywa znacznego obniżenia stopy życiowej. To drugie dotyczy zwłaszcza kobiet, których emerytura jest nawet kilkadziesiąt procent niższa, niż świadczenie, na jakie liczyć mogą mężczyźni. Kobiety, które zaczynają zdawać sobie z tego sprawę, często zaczynają także rozglądać się za pracą, szczególnie jeśli pozostanie w obecnej firmie jest z różnych względów utrudnione bądź niemożliwe.

blank

Jednak kwestie zarobkowe nie są jedynym powodem, dla którego decydujemy się pozostać na rynku pracy, pomimo osiągnięcia wieku poprodukcyjnego. Wiele osób przyznaje się bowiem do tego, że przechodząc na emeryturę przestają czuć się potrzebni… To uczucie raczej nie należy do najprzyjemniejszych, a dotyczy zwłaszcza tych, którzy nie mają licznych rodzin, lub których rodziny mieszkają daleko. Nie ma więc wnuków, którym można poświęcić czas albo są one w wieku, w którym stała opieka nie jest już wymagana.

Podwójna recepta na starość

Receptą na bolączki zbyt młodych emerytów może być praca opiekunki lub opiekuna osób starszych w Niemczech. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Po pierwsze, godziwe zarobki z nią związane potrafią rozwiązać większość problemów finansowych i zapewnić spokój naszego domowego budżetu. Po drugie, opiekunowie osób starszych na pewno nie muszą martwić się o bycie mało przydatnym. Wręcz przeciwnie, kiedy troszczymy się o podopiecznego stajemy się dla niego niemal całym światem. Zawód opiekuna czy opiekunki cechuje się także pewnym zakresem swobody, która dla osób po 60-tym roku życia może być ważna. Nie zakłada on bowiem pracy przez cały rok, z krótką przerwą na dwutygodniowy urlop, a pozwala na niemal dowolne dostosowanie okresów zatrudnienia do własnych potrzeb, gwarantując przy tym na tyle atrakcyjne zarobki, że przepracowanie nawet jedynie sześciu z dwunastu miesięcy w roku pozwoli na godne życie.

Poza powyższym praca opiekuna osób starszych w Niemczech ma szereg innych zalet sprawiających, że osoby 60/65+ doskonale odnajdują się w tym zawodzie. Któż bowiem ma w sobie tyle empatii i cierpliwości jak seniorzy? Kto poszczycić może się doświadczeniem życiowym, które pomaga w poradzeniu sobie z licznymi drobnymi sprawami dnia codziennego? Kto w końcu zwyczajnie dysponuje czasem, pozwalającym na kilkutygodniowy wyjazd do pracy? Myślę, że powyższe pytania uznać należy za retoryczne.

CareWork docenia doświadczenie

Praca w opiece w Niemczech na pewno należy do tej grupy zawodów, w których doświadczenie życiowe jest najbardziej doceniane. Ani firmy pośredniczące, ani ich niemieccy klienci (czyli najczęściej rodziny przyszłych podopiecznych) nie mają nic przeciwko zatrudnianiu osób w wieku poprodukcyjnym. Wręcz przeciwnie. Niejednokrotnie uznają oni, że kompetencje i umiejętności takich osób są wyższe, niż ich młodszych kolegów i koleżanek, a brak niepełnoletniego potomstwa uznają za dodatkowy atut. Podobnie jak większe prawdopodobieństwo znalezienia wspólnego języka z podopiecznym.

Jedyną przeszkodą może być stan zdrowia i kondycja fizyczna potencjalnego opiekuna czy opiekunki osób starszych. Wiadomo, z wiekiem różnie bywa, a praca z podopiecznym nie zawsze jest lekka. Trzeba mierzyć siły na zamiary i dostosowywać zlecenia do swoich możliwości, bo nasze zdrowie zawsze musi być na pierwszym miejscu. W tym zakresie nieoceniona będzie pomoc rzetelnej firmy pośredniczącej, która dobierze miejsce pracy do konkretnej osoby np. CareWork.