Czy warto założyć system alarmowy we własnym domu?

Czy warto założyć system alarmowy we własnym domuCzy warto założyć system alarmowy we własnym domu

Dla ochrony domu i jego mieszkańców przed potencjalnymi zagrożeniami specjaliści rekomendują instalację profesjonalnych systemów zabezpieczeń. Urządzenia o zróżnicowanym poziomie zaawansowania dają wiele możliwości z zakresu ochrony osób oraz mienia. Jednak czy systemy alarmowe są tym, czego Twój dom naprawdę potrzebuje? Czy samo ogrodzenie i antywłamaniowe drzwi nie wystarczą, aby zapewnić bezpieczeństwo?

Policyjne dane wykazują, że w polskich domach i mieszkaniach co 15 minut dochodzi do kradzieży z włamaniem. Większość tego typu zajść ma oczywiście miejsce podczas nieobecności domowników, którzy nie posiadając systemu zabezpieczeń nie mogą odstraszać potencjalnych złodziei, ani odtworzyć przebiegu całego zdarzenia.

Szczególnie zagrożeni mogą czuć się seniorzy, którzy swoje oszczędności w dużej mierze przechowują w domu. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko pogorszenia pamięci i tym samym nie zamknięcia swojego życiowego dobytku na klucz.

Systemy alarmowe – jakie, po co i dla kogo?

W zależności od potrzeb, oczekiwań oraz budżetu, rynek oferuje rozmaite systemy alarmowe bezprzewodowe oraz przewodowe, które składają się z kilku elementów. Im bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, tym droższy w instalacji i eksploatacji. Wielu kupujących deklaruje jednak, że w przypadku bezpieczeństwa nie kieruje się oszczędnością, a funkcjonalnością i skutecznością wybranego sprzętu. A tych nie można odmówić urządzeniom z najwyższej półki.

Nie musisz jednak obawiać się, że ograniczenia finansowe narzucą Ci sztywne granice i zmuszą do wyboru kompromisowego rozwiązania. Już sam fakt, że dany dom posiada zainstalowane systemy alarmowe, o czym najczęściej potencjalny włamywacz dowiaduje się z tabliczki informacyjnej na bramie posesji, może odstraszyć. Wielu z nich bowiem nie jest w stanie poradzić sobie ze sforsowaniem drzwi czy okien budynku, w którym informacja o każdej próbie naruszenia systemu zabezpieczeń sygnalizowana jest dźwiękiem i instalacją świetlną.

Jakie korzyści wynikają z elektronicznego zabezpieczenia nieruchomości?

O tym, że posiadanie w domu alarmu nie jest już luksusem, a standardem wiedzą wszyscy ceniący sobie spokój i bezpieczeństwo. Korzyści jest jednak znacznie więcej.

  • Jeżeli została podpisana umowa z firmą ochroniarską, informacja o próbie włamania zostanie obwieszczona nie tylko donośnym wyciem syreny, ale także przesłana do odpowiedniej jednostki, która wyśle patrol do naszego domu.
  • Poziom poczucia bezpieczeństwa domowników znacząco wzrasta, ponieważ, jak pokazują policyjne statystyki, to właśnie systemy alarmowe są najskuteczniejszym sposobem w walce z przestępczością.
  • Inwestycja poniesiona z tytułu zakupu, instalacji i eksploatacji zabezpieczeń jest nieporównywalnie niższa od wysokości strat, jakie mogą zostać poniesione w wyniku włamania połączonego z kradzieżą.
  • Innowacyjne rozwiązania umożliwiają zdalne sterowanie ustawieniami systemu z dowolnego miejsca, co znacząco usprawnia kontrolowanie aparatury .
  • Rozbudowanie mechanizmu o dodatkowy element w postaci monitoringu wspomaga policyjne dochodzenie, ułatwiając odtworzenie przebiegu zdarzenia oraz identyfikację włamywacza.

Oprócz antyków, starych mebli czy nowoczesnych gadżetów, warto wyposażyć swój dom także w system zabezpieczeń, który pomoże ochronić w nim to, co najważniejsze – poczucie bezpieczeństwa.