Czy fale radiowe są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Fale radioweFale radiowe

To ważne pytanie, ponieważ trudno znaleźć miejsce, przez które fale radiowe nie przepływają.

Fale radiowe przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej zdefiniowane zostały jako fale elektromagnetyczne, których częstotliwość nie przekracza 3000 GHz. Ich cechą charakterystyczną jest samodzielne rozchodzenie się w przestrzeni, bez użycia sztucznego przewodnika.

Skąd się biorą fale radiowe?

Na występowanie fal bardzo często wpływu nie mają również ludzie – ich pochodzenie może być jak najbardziej naturalne. Źródłem fal radiowych są m.in. wyładowania atmosferyczne i zorze polarne, a także zjawiska geologiczne, do których dochodzi we wnętrzu Ziemi. Emitują je też gwiazdy lub radiogalaktyki. Z drugiej strony – fale radiowe mogą być wytwarzane sztucznie. Przede wszystkim w sposób zamierzony (np. poprzez nadajniki radiowe), ale również w postaci zakłóceń czy szumów, które wynikają z działania instalacji prądu przemiennego, komputerów czy kuchenek mikrofalowych.

Czy fale radiowe są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Wpływ fal radiowych na zdrowie człowieka nie został jeszcze jednoznacznie określony. Faktem jest, że promieniowanie elektromagnetyczne nie jest dla ludzi zjawiskiem nowym, towarzyszy nam wręcz od początku pojawienia się na Ziemi. Fale o naturalnych źródłach są jednak stosunkowo słabe, wzmacniają się zaś te o sztucznym pochodzeniu. Mimo że dotychczas nie stwierdzono ich szkodliwego wpływu na ludzki organizm, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ostrożność w korzystaniu z urządzeń emitujących je – w XXI wieku nie jest to jednak proste. Fale elektromagnetyczne są bowiem wszędzie tam, gdzie nie tylko działają urządzenia, które wykorzystują energię elektryczną, ale także tam, gdzie są same przewody elektryczne.

W zgodzie z tą wskazówką pojawiły się regulacje, które wskazują maksymalny poziom natężenia pola elektrycznego dla miejsc, w których znajdować mogą się ludzie. Przez to też np. duże nadajniki telewizji naziemnej lub stacji radiowych budowane są na obrzeżach. Z kolei stacje bazowe telefonii komórkowej znajdują się nawet na dachach budynków – emitowane przez nie pole jest mniejsze niż to wytwarzane przez nasz telefon w trakcie rozmowy. Z jednej strony sprzęt musi spełniać więc odpowiednie normy w zakresie dopuszczalnego promieniowania, z drugiej – rozmawiając przez komórkę, powinniśmy ją trzymać możliwie najdalej od siebie.

Fale radiowe zastosowanie inne niż znamy

Są również dziedziny naszego życia, w których dobrze użyte fale radiowe wpływają na nasze zdrowie zdecydowanie pozytywnie. Przykładem mogą być zabiegi magnetoterapii, które wspomagają rehabilitację m.in. po skręceniach, zwichnięciach lub uszkodzeniach ścięgien i więzadeł. Wykorzystanie pola o niskiej częstotliwości pomaga również osobom zmagającym się z dolegliwościami reumatycznymi czy problemami ze stawami i mięśniami. Fale radiowe wykorzystywane są także podczas zabiegów kosmetycznych np. fale radiowe na twarz. Dzięki nim możliwe jest m.in. leczenie zmian skórnych, modelowanie sylwetki, redukcja tłuszczu i cellulitu, wypełnianie zmarszczek oraz poprawa elastyczności i napięcia skóry czy koloru cery.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.zdrowie-diety.pl.