Co zrobić gdy pogotowie odmówi transportu do szpitala?

KaretkaKaretka

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia, a pogotowie odmawia przyjazdu? Sprawdź co w takiej sytuacji najlepiej zrobić i jak zorganizować transport medyczny.

Rodziny osób chorych lub niepełnosprawnych stają niejednokrotnie wobec konieczności zorganizowania transportu dla pacjenta. Czy to pomiędzy szpitalami, z domu do szpitala czy do pracowni diagnostycznej – nie zawsze udaje się skorzystać z karetki finansowanej z funduszy NFZ. Transport prywatnym samochodem lub komunikacją miejską zwykle nie wchodzi w grę ze względu na stan pacjenta. Co wówczas robić?

Jakich warunków wymaga chory?

Transport osób chorych lub niepełnosprawnych to przedsięwzięcie skomplikowane i czasami, stanowiące zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta. Poza tym chory zwykle nie może samodzielnie się przemieszczać, toteż należy użyć specjalistycznego sprzętu takiego jak wózek inwalidzki czy nosze.

blank
W takich przypadkach jedynym wyjściem jest prywatny transport medyczny. Każdy chory wymaga bowiem indywidualnego i profesjonalnego podejścia. Ważna jest także możliwość natychmiastowego podjęcia czynności ratunkowych lub podania właściwych leków.

Skład karetki

Jednak tym, co w transporcie jest najistotniejsze, jest personel karetki. Prywatne pogotowie ma za zadanie zapewnić pacjentowi bezpieczne i komfortowe warunki transportu, a to nie mogłoby się udać bez wykwalifikowanego zespołu, w skład którego wchodzą ratownicy medyczni, sanitariusz i, w przypadkach tego wymagających, lekarz. Dzięki ich doświadczeniu i wciąż doskonalonym umiejętnościom transport medyczny jest najbezpieczniejszą możliwością dla pacjentów. Personel potrafi błyskawicznie ocenić stan pacjenta i, przy użyciu odpowiednich środków, udzielić mu w razie konieczności natychmiastowej pomocy medycznej.

blank

Wyposażenie karetki

Na pokładzie karetki znajdować się powinien także nowoczesny sprzęt medyczny: defibrylator, aparat tlenowy czy nosze z podwoziem, oraz leki i środki opatrunkowe. Transport karetką zapewnia więc pacjentowi w każdym stanie bezpieczną podróż, a wyposażenie ambulansu pozwala jego załodze na szybką interwencję w razie nagłego pogorszenia samopoczucia przewożonego chorego.

Nowoczesnymi ambulansami dysponują specjalne grupy ratownicze, jedną z nich jest Krakowska Grupa Ratownicza, przewożąca chorych zarówno na terenie miasta Kraków, jak i całej Polski oraz krajów Europy.

Jak zorganizować transport chorych?

Na przykładzie stowarzyszenia KGR, zorganizowanie prywatnego transportu to nie problem, gdyż realizuje usługi całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne i wolne od pracy. Aby zamówić transport wystarczy wykonać jeden telefon i zastosować się do porad konsultanta przyjmującego zgłoszenie.

Jeśli więc Tobie lub osobie Ci bliskiej odmówiono transportu karetką pogotowia, masz możliwość zapewnienia prywatnego transportu medycznego w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

blank