Co wiedzą o Tobie firmy pożyczkowe?

Co wiedzą firmy pożyczkowe?Co wiedzą firmy pożyczkowe?

W dobie Internetu, a szczególnie czasach rozkwitu social media, lubimy się publicznie chwalić wieloma szczegółowymi informacjami o sobie. Na ile sobie pozwalamy i ile chcemy by o nas wiedziano, to indywidualna sprawa każdego z nas, ale dobrze wiedzieć jakimi informacjami nie powinniśmy się dzielić, nawet jeśli pyta o nie nasza firma pożyczkowa.

Bezpieczna pożyczka przez Internet

Jeśli pożyczasz pieniądze, koniecznie rób to z głową i bezpiecznie. Są takie pytania, na które powinno się odpowiadać jak najbardziej szczerze dla własnego dobra – na przykład by nie zadłużyć się po uszy, kłamiąc o wysokości swoich miesięcznych dochodów i wydatków. Firma pożyczkowa też nie ma w swoim interesie pożyczyć nam pieniędzy, których nie otrzyma z powrotem, dlatego ma prawo wymagać od nas przedstawienia zaświadczeń o zarobkach, zaświadczeń z ZUS czy US czy nawet wyciągu z naszego konta w banku.

Nie robisz tego w realu…

Żadna firma pożyczkowa ani bank nigdy nie poprosi Cię o bezpośredni dostęp do Twojego konta bankowego. Nawet jeśli zamierzasz wziąć darmową pożyczkę w miejscu, w którym prowadzisz rachunek osobisty, oszczędnościowy czy firmowy. Wszelkiego rodzaju informacje, że analitycy muszą sprawdzić historię Twojego konta, przeanalizować wpływy i wydatki i tym podobne powody, do których potrzebowaliby Twojego loginu i hasła są po prostu nieprawdziwe i nigdy przenigdy nie wolno Ci się tymi danymi dzielić! Jeśli otrzymałeś podejrzany mail lub telefon od razu skontaktuj się ze swoim bankiem lub nawet zgłoś go na policję, zamiast na niego odpowiadać.

Rodzina i praca

Bank i firmę pożyczkową powinny interesować wyłącznie kwestie związane z naszymi finansami i to tylko takie, które mają znaczenie dla naszej zdolności kredytowej i zdolności do spłacania zadłużenia. O ile w formularzu internetowym czy podczas podpisywania umowy może mieć znaczenie fakt, ile osób stanowi twoje gospodarstwo domowe (bo to ważne ile osób utrzymujesz i ile musisz co miesiąc wykarmić i ubrać), to już dane tych osób czy stopień Waszego pokrewieństwa nie powinien nikogo obchodzić. Twój zawód i wykształcenie, o które możesz zostać zapytany, także mają znaczenie, ponieważ poniekąd świadczą o Twojej życiowej obrotności czy kompetencjach na wypadek nagłej utraty pracy, która mogłaby skutkować problemami ze spłatą zadłużenia.

Cyfry, które prawdę powiedzą

W sieci, czyli także wypełniając internetowe formularze pożyczkowe, nie powinno także dzielić się swoimi wrażliwymi danymi osobowymi. O ile twoje imię i nazwisko nie jest powiązane tylko i wyłącznie z twoją osobą, bo Janów Kowalskich w Polsce mieszka całe mnóstwo (istnieje nawet prawdopodobieństwo, że jakiś procent z nich mógł urodzić się tego samego dnia), to już nr PESEL oraz nr dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy, to dane wrażliwe i nie powinno się nimi tak swobodnie i bez namysłu dzielić. Zanim wpiszesz takie informacje w jakikolwiek formularz, upewnij się kto będzie administratorem twoich danych osobowych, w jaki sposób mogą zostać przetwarzane (dokładnie czytaj wszystkie zgody i pamiętaj, że nie wszędzie musisz zaznaczać „tak”!), jak długo przechowywane i w jaki sposób możesz je usunąć z danej bazy.

Więcej porad na temat bezpiecznych pożyczek znajdziesz w serwisie pozyczkowydoradca.pl.