Najczęstsze choroby związane z wiekiem – część 1.

Najczęstsze choroby związane z wiekiemNajczęstsze choroby związane z wiekiem

Prawdziwym jest stwierdzenie, że nikt nie wie, co nas czeka – nawet, jeśli dbamy o zdrowie, to możemy umrzeć w sposób niezwiązany z chorobą. Z drugiej jednak strony, nasze życie może potrwać jeszcze  wiele, wiele lat. Warto więc mieć się na baczności i zwracać uwagę na pierwsze objawy chorób związanych z wiekiem – u siebie lub bliskich nam seniorów.

A zatem – co dolega seniorom? Jak rozpoznawać pierwsze objawy i nieprawidłowości?

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z powszechniejszych chorób związanych z wiekiem. Mówimy o nim, kiedy ciśnienie krwi przekracza 140/90 mmHg. Konsekwencje nieleczonego nadciśnienia są liczne i w większości – bardzo groźne. Mówimy tu oczywiście o udarze, zawale serca, rozwoju miażdżycy, niewydolności nerek, pogorszenia wzroku czy w końcu – śmierci.

Pierwsze objawy nadciśnienia tętniczego to uczucie ucisku w głowie (objaw ten pojawia się i znika), nadpobudliwość („nerwowość”), zawroty i szum głowy, problemy ze snem. Osoby starsze często jednak nie skarżą się na tego typu dolegliwości, warto zatem szczegółowo je o to wypytać – oraz regularnie sprawdzać ciśnienie.

Nadciśnienia tętniczego nigdy nie leczymy na własną rękę – jeśli tylko podejrzewamy, że mamy z nim do czynienia u siebie lub bliskiej osoby, udajemy się do lekarza i postępujemy ściśle według jego zaleceń.

Nowotwory

Najczęstsze nowotwory związane z wiekiem to przede wszystkim rak jelita grubego, rak prostaty, rak piersi, płuc, trzustki, żołądka i przełyku. Niektóre z tych nowotworów – jak choćby rak jelita grubego, trzustki czy prostaty, nie dają wyraźnych objawów przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na drobiazgi (zmiana rodzaju wypróżnień, trudności w oddawaniu moczu) i nie odwlekali wizyty u lekarza.

Warto wiedzieć, że osoby po 65-tym roku życia stanowią aż 60% ofiar nowotworów – a według prognoz odsetek ten ma zwiększyć się w ciągu kolejnych lat. Nie lekceważmy więc ewentualnych badań profilaktycznych – zarówno jeśli chodzi o nas samych, jak i „zaciągnięcie” do na badanie rodzica czy dziadka.

Cukrzyca

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak powszechne jest występowanie tej choroby u seniorów właśnie. Należy zatem nadmienić, że statystycznie aż 4 na 10 osób po 65 roku życia powinno być pod kontrolą lekarza właśnie z powodu cukrzycy. „Powinno”, ale nie jest – często z powodu lekceważenia objawów. Przypomnijmy zatem, że do pierwszych objawów cukrzycy należą: spadek wagi, wzmożone pragnienie oraz nadmierna senność. Obserwujmy pod tym kątem naszych seniorów – jeśli widzimy, że mama czy tata w podeszłym wieku coraz częściej ucinają sobie drzemki, chudną, piją ogromne ilości płynów – konieczna jest wizyta u lekarza.

Cukrzyca Fakty i Mity – ZOBACZ

W kolejnej części artykułu omówione zostaną: osteoporoza, zaćma oraz choroba Alzheimera – trzy z sześciu najczęstszych chorób związanych z wiekiem, których objawy powinniśmy znać dla dobra swojego i naszych bliskich.