Ciśnieniomierz automatyczny – Czy można mu zaufać?

Ciśnieniomierz automatycznyCiśnieniomierz automatyczny

Spośród dostępnych obecnie na rynku medycznym aparatów do mierzenia ciśnienia coraz większą popularnością cieszą się automatyczne ciśnieniomierze elektroniczne. Są z pewnością łatwiejsze w obsłudze i niezwykle użyteczne, jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, ale czy mierzą ciśnienie tak samo precyzyjnie, jak ciśnieniomierze zegarowe? To dobry prezent dla mężczyzny, który jest seniorem.

Jeszcze do niedawna podział był dość stały – profesjonaliści zaopatrywali się głównie w tradycyjne ciśnieniomierze zegarowe, a pacjenci kupowali przede wszystkim elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia. Teraz podział ten się nieco zaciera, ponieważ również lekarze coraz chętniej używają profesjonalnych ciśnieniomierzy automatycznych. Okazuje się, że można im ufać, pod warunkiem, że prawidłowo wykonuje się czynności pomiarowe i wybiera sprzęt posiadający odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość jego pracy.

Ciśnieniomierze elektroniczne, którym można zaufać

Oferta automatycznych aparatów do pomiaru ciśnienia jest ogromna. Można dziś wybierać spośród ciśnieniomierzy naramiennych, nadgarstkowych, takich za 50 i za 450 zł, z mankietami w różnych rozmiarach, klasycznymi bądź usztywnianymi itd. Aby jednak wybrać sprzęt dający możliwie najbardziej wiarygodne wyniki, należy wziąć pod uwagę:

  • modele produkowane przez uznanych producentów sprzętu medycznego (m.in. MEDEL, OMRON czy NOVAMA Pro);
  • aparaty certyfikowane, zatwierdzone na przykład przez ESH (Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego);
  • ciśnieniomierze dopuszczające jak najmniejszy błąd pomiaru (wg standardów UE granica błędu może wynosić w przypadku takiego sprzętu maksymalnie + / – 3 mm Hg).
blank

Elektroniczny ciśnieniomierz naramienny OMRON M10-IT HME-7080IT-E

Skąd się biorą wątpliwości?

Elektroniczne ciśnieniomierze automatyczne wykonują pomiar ciśnienia metodą oscylometryczną, która nie jest tak dokładna jak na przykład klasyczna metoda osłuchowa, mimo że w obu przypadkach bazuje się na takiej samej technice, czyli doprowadzeniu (poprzez zmianę ciśnienia w mankiecie) do chwilowego zamknięcia tętnicy. Główna różnica polega na analizie uzyskiwanych sygnałów. W przypadku aparatów zegarowych decyduje o tym indywidualny odsłuch i czynnik ludzki (w postaci specjalisty dokonującego pomiaru). W przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych natomiast, pomiar i jego analiza wykonywane są przez automat (mikroprocesor i elektroniczny czujnik ciśnienia powietrza). Nie mają tu znaczenia zjawiska akustyczne, jak w tradycyjnej metodzie, a jedynie zmiany ciśnienia powietrza w mankiecie związane z oscylacjami ciśnienia krwi w tętnicy.Uzyskiwany wynik nie jest jednak dokładnym, klinicznym zobrazowaniem danego przypadku, stanowi on tylko pewną statystyczną wypadkową wyliczaną dzięki algorytmom danego urządzenia szacującym prawdopodobną wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Powstają one – co prawda – na bazie badań klinicznych, ale biorących pod uwagę tylko określony wycinek populacji. Dlatego metoda oscylometryczna nie jest idealna. Zdarza się tak, że pomiary ciśnienia wykonywane jednej osobie kilkoma różnymi aparatami automatycznymi nie są identyczne, choć oczywiście mieszczą się w podobnym zakresie. Różnice te mogą niekiedy wynosić nawet 10 jednostek. Wszystko zależy od odpowiedniego skalibrowania sprzętu.

Liczy się również sposób pomiaru

Odpowiadając sobie na pytanie – czy można ufać wynikom pomiaru ciśnienia wykonanego aparatem automatycznym, warto pamiętać, że wiele w tym przypadku zależy nie tylko od właściwości samego sprzętu, ale także od prawidłowości przeprowadzenia badania. Ciśnieniomierze elektroniczne są czułe na działanie różnych warunków zewnętrznych, jak ruch, zakłócenia magnetyczne, temperatura, wilgoć etc., co może wpływać na zafałszowanie wyników. Ponadto, źle założony i / lub niedopasowany do obwodu ręki mankiet powodują, że otrzymane wartości (niezależnie od stosowanego ciśnieniomierza) również nie są prawidłowe. Pomiar ciśnienia tętniczego może dać wartości zawyżone lub zaniżone także wtedy, gdy badana osoba jest zdenerwowana, zmęczona, gorączkuje, zmarzła, zażyła leki, wypiła właśnie kawę, zjadła obfity posiłek czy wypaliła papierosa lub na przykład rusza się czy mówi podczas mierzenia ciśnienia albo nieodpowiednio układa rękę do pomiaru, trzymając ją zbyt wysoko lub zbyt nisko względem poziomu, na którym znajduje się serce.

Dlaczego warto mieć taki ciśnieniomierz?

Automatyczne ciśnieniomierze elektroniczne, mimo iż nie gwarantują bardzo precyzyjnych pomiarów, świetnie obrazują trend zmian ciśnienia, co jest bardzo przydatne zwłaszcza przy samoobserwacji prowadzonej przez pacjenta w domu. Sprzęt taki nie wymaga w zasadzie żadnych umiejętności czy wiedzy na temat mierzenia ciśnienia, a do tego jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Na rynku dostępne są różne modele takich ciśnieniomierzy. Do pomiarów „stacjonarnych” można wybrać sobie większy aparat naramienny, a jeśli ktoś chce lub musi mieć taki sprzęt zawsze przy sobie, warto zaopatrzyć się w mały, lekki, kompaktowy ciśnieniomierz nadgarstkowy, który można nosić w torebce lub nawet w kieszeni. Poza tym, elektroniczne wersje aparatów do mierzenia ciśnienia posiadają wiele dodatkowych, przydatnych funkcji, jak choćby mierzenie pulsu, wykrywanie arytmii serca, inteligentne pompowanie mankietu, uśrednianie czy automatyczne zapisywanie wyników wraz z datą i godziną pomiaru.

ZOBACZ: Ciśnieniomierze elektroniczne, ciśnieniomierze zegarowe, mankiety…

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.