Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się bolesnością, obrzękiem, a nawet upośledzeniem ruchomości jednego lub kilku stawów. Zazwyczaj  dotyka osoby z nadwagą i w podeszłym wieku. Każdy ruch wywołuje  ból, najprostsza czynność,  jak wchodzenie po schodach sprawia trudność. Krótko mówiąc, jest to choroba bardzo dokuczliwa. Warto wiedzieć skąd się bierze, na czym polega i jak sobie z nią radzić.  

Biodra i kolana szczególnie zagrożone

Zwyrodnienie stawów jest jedną z najczęściej  występujących chorób układu ruchu.  Ujawnia się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia. Według danych szacunkowych prawie każda osoba w wieku przekraczającym 55 lat, posiada w swoich stawach charakterystyczne zmiany zwyrodnieniowe. Choroba ta dopada zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale to panie w większym stopniu odczuwają jej dolegliwości, co więcej są bardziej narażone na nieprzyjemne konsekwencje w  życiu codziennym.  Jednym z najczęściej występujących symptomów, które dotyczą układu kostno – szkieletowego są bóle stawowe.  Okolice w których na ogół pojawiają się boleści to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, staw biodrowy oraz kolanowy. Do niedawna  sądzono, że ChZS  związana jest tylko z wiekiem i naturalnym procesem starzenia się. Przebieg zmian zwyrodnieniowych przyspieszają: nadwaga oraz brak aktywności fizycznej.

Niepotrzebne kilogramy, są dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa. Jak się przed tym ustrzec?  Podstawą jest zdrowa dieta i uprawianie sportu. Pamiętaj, to  jak się odżywiasz ma wpływ na cały Twój organizm. Ruch i codzienna gimnastyka utrzymują prawidłową ruchomość stawów i zapobiegają ich zesztywnieniu.

Zalecane są też ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, które rozluźniają patologicznie napięte mięśnie i wzmacniają osłabione, przywracając równowagę napięć i współpracę mięśni oraz zwiększając zakres ruchów.

Leczenie zwyrodnienia stawów

W sytuacji, gdy  pojawia się ból, pierwszym i najlepszym sposobem leczenia jest nie tylko unikanie przeciążenia stawu, który nam dokucza, ale stosowanie odpowiednich preparatów. Idealnie  sprawdzi się Mobilat, wyjątkowy trójskładnikowy lek w postaci maści i żelu do stosowania miejscowego. Wykorzystuje wspólne i uzupełniające się działanie zawartych w nim substancji tj. kwasu salicylowego, wyciągu z kory nadnerczy oraz polisiarczanu mukopolisacharydowego wykazując działanie: przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Rehabilitacja i fizjoterapia przy zwyrodnieniu stawów

Łączenie terapii farmakologicznej z rehabilitacją  oraz fizjoterapią  może przynieść choremu ulgę w bólu, zredukować zanik mięśni, wspomóc ukrwienie i odżywienie tkanek, a także spowolnić zmiany chorobowe i tym samym zwiększyć komfort życia. Szczególnie korzystne mogą okazać się zabiegi z użyciem specjalistycznych lamp i ciepłych okładów, które  rewelacyjnie wspomagają  elastyczność mięśni  oraz zmniejszają ich sztywność.  Zalecane są ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, które rozluźniają  patologicznie napięte mięśnie i wzmacniają  osłabione, przywracając równowagę napięć i współpracę mięśni  oraz  zwiększając zakres ruchu.