Choroba Parkinsona: Jak rozpoznać objawy?

Dotyka aż blisko 1,5% naszej populacji. Jej ofiarami są częściej mężczyźni, niż kobiety. Kojarzymy ją z drżącymi rękoma, chociaż z pewnością nie są to jedyne jej objawy. Najczęściej staje się „nie do ukrycia” po 60-tym roku życia. Ona, czyli choroba Parkinsona.

Nasze postrzeganie tej podstępnej choroby jest bardzo ogólne – „kojarzymy”, że przy Parkinsonie drżą dłonie i że choroba pojawia u seniorów. Jak jednak twierdzą specjaliści, jej pierwsze symptomy mogą pojawić się już nawet przed 30-tym rokiem życia!

Warto dowiedzieć się czegoś więcej także o objawach – im wcześniej je zauważymy i namówimy rodzica do leczenia, tym większa szansa na dłuższe zachowanie jego sprawności.

Choroba Parkinsona objawy:

  • Zwiększone napięcie mięśni

W chorobie Parkinsona zwiększenie napięcia mięśni jest pewnym standardem. Przejawia się głównie skurczami mięśni, a z czasem powoduje garbienie się – widoczne jako typowe dla choroby pochylenie się całej sylwetki. Objaw ten postępuje stopniowo.

  • Obniżenie się ogólnej sprawności

To często jeden z pierwszych objawów, z początku przejawiający się bardzo dyskretnie. Chory zauważa, że ma problemy z zapinaniem guzików czy pisaniem, ma wrażenie, że utrudnione jest chodzenie. Pojawia się też wrażenie sztywności rąk i nóg, spowolnienie ich pracy. Warto podkreślić, że najczęściej dotyczy to jednej strony ciała.

  • Drżenie

Choć to właśnie charakterystyczne drżenie rąk najbardziej kojarzy nam się z chorobą Parkinsona, to objaw ten występuje tylko u 1/3 chorych. Do charakterystycznego drżenia dochodzi najczęściej wtedy, gdy ręka jest rozluźniona, w stanie spoczynku. Z czasem, wraz z rozwojem choroby, objaw ten nasila się, by w końcu uniemożliwiać wiele codziennych czynności.

  • Zaburzenia równowagi

Pochylona sylwetka, będące efektem wzmożonego napięcia mięśni oraz wolniejsze reakcje mózgu powodują, że z czasem choremu coraz częściej zdarzają się incydenty utraty równowagi. Z początku chory ma wrażenie delikatnych zawrotów głowy, w końcu dochodzi do upadków. Warto też dodać, że z czasem może dojść do przypadków zwanych „zamarzaniem”. To specyficzna dla choroby blokada, które uniemożliwia choremu postawienie kolejnego kroku.

  • Depresja

Depresja może wystąpić w każdej fazie trwania choroby. Na początku jest zwykle faktem świadomości tego, co czeka chorego w przyszłości, w późniejszych okresach dochodzą także zmiany w pracy neuroprzekaźników. Depresję można podejrzewać, gdy nasz senior coraz częściej popada w stany przygnębienia, źle śpi, wyraźnie spada jego samoocena i wiara we własne siły.

Późniejsze objawy choroby Parkinsona

Wyżej wymienione objawy mogą być pierwszymi, które zwrócą naszą lub chorego uwagę jeszcze przed postawieniem konkretnej diagnozy. W późniejszych etapach życia możemy już zauważyć bardzo specyficzne ograniczenia i problemy. Należą do nich pojawienie się niewyraźnej mowy, zaburzeń połykania, kłopoty z ciśnieniem, zaparcia, kłopoty z pęcherzem moczowym, spowolnienie ruchów i zubożenie mimiki, w końcu problemy z połykaniem.

Opieka nad osobami starszymi chorującymi na Parkinsona to trudne zadanie. Dlatego lepiej powierzyć je profesjonalistom. Sprawdź ile zarabia opiekunka w Niemczech.