Choroba Alzheimera

Choroba AlzheimeraChoroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jedną z częstszych chorób otępiennych występujących u ludzi w podeszłym wieku. Już samo jej podejrzenie budzi lęk w samym seniorze oraz członkach jego rodziny – schorzenie to jest bowiem nie tylko nieuleczalne, ale też szybko postępujące i o dramatycznym przebiegu. Warto więc wiedzieć, które sygnały powinny nas zaniepokoić.

Choroba Alzheimera objawy

Chociaż choroba Alzheimera bardzo często kojarzona jest przede wszystkim z zapominaniem, nie jest to jedyny jej objaw. Symptomów, które powinny nas zaalarmować, jest znacznie więcej i są to:

  • trudności językowe

Każdemu z nas zdarza się po prostu zapomnieć jakiegoś słowa. Powodem do niepokoju nie są także rzadko zdarzające się kłopoty z wysłowieniem. Niemniej, kiedy zauważamy, że nasz senior coraz częściej „gubi” słówka, plącze się w tym, co mówi albo po prostu myli słowa o różnym znaczeniu – może być to pierwszy objaw choroby.

  • kłopoty z orientacją czasową i przestrzenną

Znowu należy podkreślić, że niemal każdemu zdarza się czasem pomylić dni tygodnia. Jednak kłopoty z orientacją w czasie, będące symptomem postępującej choroby Alzheimera, występują coraz częściej. Przykład – senior już któryś raz w przeciągu kilku miesięcy uważa, że jest poniedziałek, a nie środa. Mocno niepokojące jest zagubienie w obszarach dobrze znanych – np. w mieście, w którym senior żyje od kilkunastu lat.

  • zaburzenia pamięci krótkotrwałej

Istnieje kilka prostych testów, dzięki którym można zbadać pamięć krótkotrwałą – warto poszukać w sieci kilku z nich. Czasem jednak nie potrzebujemy testu, aby pojawił się niepokój. Jeśli senior nie pamięta, u jakiego lekarza był zaledwie dwie godziny wcześniej, nie pamięta, że jadł rano kanapki, ma problem z zapamiętaniem prostej nazwy – jest to dla nas jasny komunikat, że coś może być nie tak.

  • gwałtowne zmiany nastroju

Przede wszystkim – zmiany nieuzasadnione. Powodem do niepokoju może być fakt, że spokojny dotąd rodzic czy dziadek nagle wpada z euforii w wielką złość. Płacze bez powodu albo wyprowadzają go z równowagi rzeczy, którymi nie przejął by się jeszcze np. rok wcześniej.

  • kłopoty z podejmowaniem decyzji

W początkowych objawach zespołu Alzheimera bardzo często pojawiają się właśnie tego typu problemy. Senior ma kłopoty z podjęciem decyzji, co na siebie włożyć albo co przygotować na obiad. Co łatwe do zauważenia i charakterystyczne, niemożność decyzji wpływa na pojawienie się poczucia bezradności albo negatywnych emocji.

  • zmiany aktywności

Mówimy tu o sytuacji, kiedy np. mama wstająca do tej pory o godzinie 6 rano, nagle przysypia do 8. Niepokojące są też zmiany typu niechęć do wcześniej preferowanych czynności, takich jak spacery, wysiłek fizyczny, ulubione zajęcia.

  • odkładanie przedmiotów w nieodpowiednie miejsca

To objaw, który – poza pogorszeniem się pamięci, najbardziej kojarzony jest z chorobą Alzheimera. Rzeczywiście, jest to zachowanie charakterystyczne dla osób chorych. Oczywiście każdemu może zdarzyć się bezmyślnie włożyć klucze od samochodu do lodówki. Jeżeli jednak podobne temu „pomyłki” zaczynają zdarzać się coraz częściej, jest to informacja, że warto poddać seniora badaniom.