Cena windy dla niepełnosprawnych

Winda dla seniorów i niepełnosprawnychWinda dla seniorów i niepełnosprawnych

Jedną z pierwszych rzeczy, o jaką pytają inwestorzy zainteresowani instalacją windy dla niepełnosprawnych w swoim budynku jest cena. A tej nie da się jednoznacznie określić, ponieważ zależeć będzie od wielu różnych czynników.

Winda zewnętrzna czy wewnętrzna

Miejsce, w którym winda zostanie zamontowana ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o koszty. Wynika to z tego, że w zależności od tego, czy winda będzie pracować wewnątrz czy na zewnątrz budynków stosuje się zupełnie inne konstrukcje. Windy wewnętrzne nie są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, pracują cały czas w dodatnich temperaturach, więc ich konstrukcja nie musi być w jakiś specjalny sposób zabezpieczana. Windy do pracy zewnętrznej muszą wytrzymać zarówno letnie upały jak i trzydziestostopniowe mrozy w zimie, a także opady śniegu i deszczu. Dlatego też ich konstrukcja musi być odpowiednio szczelna, a dodatkowo stosuje się zabezpieczenie elektroniki sterującej przed działaniem wody, więcej na http://pokonaj-bariery.pl/winda-dla-niepelnosprawnych. Koszty wind zewnętrznych znacznie zwiększają także stosowane materiały, między innymi stale cynkowane lub nierdzewne. Szacuje się, że różnica w cenie pomiędzy taką samą windą zewnętrzną a wewnętrzną może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wysokość podnoszenia windy dla niepełnosprawnych

Wysokość, do jakiej ma pracować winda jest kolejnym istotnym czynnikiem w przygotowaniu wyceny. Przepisy dokładnie określają, jakie parametry techniczne ma spełniać urządzenie, i im zasięg jest większy, tym więcej zabezpieczeń będzie koniecznych. Przy wysokościach do trzech metrów nie ma konieczności budowania windy w szybie. Można wtedy zastosować windę platformową, która jest znacznie tańszym rozwiązaniem w porównaniu z klasycznymi konstrukcjami. Gdy maksymalna wysokość pracy przekracza trzy metry, to należy zainstalować ją w szybie. W nowo projektowanych budynkach najczęściej od razu przewiduje się miejsce do instalacji odpowiedniej windy. Przy montażu windy w już stojącym obiekcie należy zaplanować odpowiedni szyb, można go na przykład domurować lub wykonać konstrukcję samonośną z paneli szklanych lub aluminiowych. Wysokość takiego szybu znacząco wpływa na ostateczne koszty całości.

Rodzaj napędu windy dla seniorów

Windy dla niepełnosprawnych wyposażone są najczęściej w jeden z trzech rodzajów napędu, to znaczy elektryczny, hydrauliczny lub śrubowy. W zależności od wybranego rozwiązania mogą się pojawić dodatkowe koszty, związane na przykład z przygotowaniem specjalnego pomieszczenia na maszynownię. Na przykład maszynowni będzie wymagał napęd hydrauliczny, który jest jednym z najczęściej wybieranych mechanizmów. Sam napęd jest uważany za tani i niezawodny, ale maszynownia w osobnym pomieszczeniu może podnieść ostateczne koszty instalacji. Niską ceną cechuje się także napęd śrubowy. Wprawdzie przy nim też będzie potrzebna maszynownia, jednak nie zajmuje ona dużo miejsca, a dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania samonośnej konstrukcji. Trzecim popularnym napędem jest napęd elektryczny, w jego przypadku pomieszczenie na maszynownię nie jest potrzebne, gdyż cały system napędu znajduje się w górnej części urządzenia. Jednak jego budowa jest skomplikowana i wymaga specjalistycznego montażu, co może znacznie podnieść koszty zamawianej windy.

 

Opracowano w oparciu o http://pokonaj-bariery.pl