Bóle stawów – Jak je rozpoznać i leczyć?

Bezinwazyjne leczenie stawówBezinwazyjne leczenie stawów

Stawy w anatomii człowieka pokryte są ochronną chrząstką szklistą, tak aby miejsca łączenia się kości były odporne na tarcia podczas chodzenia, skakania czy ogólnej aktywności fizycznej. Mimo wszystko bóle stawów pojawiają się bardzo często i występują nie tylko u osób starszych, jak można by przypuszczać.

Gdy odczujemy charakterystyczne sztywnienie kości zaraz po przebudzeniu lub pojawi się dyskomfort podczas wchodzenia po schodach, należy nie lekceważyć tych objawów, ponieważ może to być początek poważnych chorób stawów. Bóle w ruchomych częściach szkieletu człowieka dzielone są na dwa rodzaje – zapalne i niezapalane, z czego w ostatnim przypadku niedomaganie wywołane jest mechanicznym uszkodzeniem.

Najczęstsze przyczyny bólu stawów

Stawy są elastyczną i ruchomą częścią struktury człowieka, dlatego doznają urazów przeważnie przy nadmiernych przeciążeniach. Szczególnie narażone są przylegające ścięgna, więzadła i torebki stawowe. Ból stawów kolanowych, ból stawów dłoni, ból stawów biodrowych, ból stawów rąk, ból stawów łokciowych, ból stawów barkowych, ból stawów skokowych, ból stawów na zmianę pogody – na to najczęściej skarżą się seniorzy. Oto główne przyczyny, podczas których dochodzi do ich uszkodzeń.

W przypadku osób młodych duży wpływ mają kontuzje sportowe nabyte podczas nadmiernej aktywności fizycznej. Wiele dziedzin sportu bywa niebezpieczne dla naszych kości oraz tkanek mięśniowych, a nieostrożność czy nieszczęśliwy wypadek może prowadzić do przewlekłego bólu, zwichnięć czy skręceń.

Bóle stawów mogą świadczyć na przykład o początku choroby zwyrodnienia stawów, czyli inaczej osteoporozy. Niestety, problem ten zaczyna pojawiać się już w coraz młodszej grupie wiekowej, a objawami są zgrzytania i trzaski podczas zginania kończyn, a także ich sztywnienie i ograniczenie ruchowe. Osteoporoza powstaje w momencie, gdy proces niszczenia się chrząstki stawowej jest szybszy niż jej odbudowa. Ważną rolę odgrywa w tym przypadku dieta, ponieważ niedobór wapnia, witaminy D i magnezu powodują osłabienie kości i stawów.

Bardziej zaawansowaną chorobą, której objawem w pierwszej kolejności jest intensywny ból jest reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto, w późniejszym etapie pojawia się obrzęk i zaczerwienienie w okolicach miejsc dotkniętych chorobą. W niektórych przypadkach zaobserwować można także zmiany pozastawowe w postaci deformacji i bezbolesnych guzów znajdujących się pod skórą.

Techniki leczenia chorób stawowych

Metoda leczenie jest dobierana oczywiście indywidualnie do potrzeb klienta, jednak we wczesnym stadium choroby najczęściej zalecane jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych i niesterydowych. Jeżeli ból wywołany jest drobną kontuzją sportową, najskuteczniej zdrowie przywracają zajęcia rehabilitacyjne, czyli szereg specjalistycznych ćwiczeń wspomagających układ ruchu. Co jednak w przypadku poważniejszych schorzeń?

Bezinwazyjne leczenie stawów zyskuje na popularności, dzięki innowacyjnej Terapii MBST. W bezbolesny sposób likwiduje zapalenie kości i stawów, regeneruje uszkodzone tkanki i chrząstki. Ta nieskomplikowana forma leczenia chorób układu ruchu możliwa jest przez generowanie pola elektromagnetycznego na wybranym obszarze ciała, poprzez umieszczenie go w rezonansie magnetycznym. Terapia MBST stosowana jest często przy leczeniu osteoporozy, zaburzeń metabolizmu kostnego czy artrozy.

Tradycyjna metoda leczenia zaawansowanych chorób stawów opiera się na skomplikowanych operacjach chirurgicznych. Zabieg jest w stanie zlikwidować uszkodzone lub narosłe elementy chrząstki dzięki metodzie laparoskopowej. Możliwa jest także rekonstrukcja ubytków chrzęstnych i chrzęstno-kostnych poprzez przeszczep fragmentu chorej kości ze zdrową (mozaikoplastyka).

 

Zobacz: E-recepta online w Polsce