Badania genetyczne nowoczesnym sposobem na profilaktykę w każdym wieku

Badania genetyczne nowoczesnym sposobem na profilaktykę w każdym wiekuBadania genetyczne nowoczesnym sposobem na profilaktykę w każdym wieku

Z biegiem lat wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na wiele dolegliwości. W przypadku ich sporej części duże znaczenie mają także predyspozycje, jakie dziedziczymy od naszych przodków. Choć niektóre schorzenia nie noszą miana chorób genetycznych, to mutacje w genach, przekazywanych od matek, ojców babć i dziadków w znacznym stopniu wpływają na ewentualność zachorowania. Dzięki współczesnej medycynie, a konkretnie genetyce mamy możliwość poznania tych uwarunkowań. 

Na czym polegają badania predyspozycji genetycznych?

Nowoczesne technologie – choć przez niektórych mocno dopingowane, a przez innych usilnie krytykowane – przynoszą wiele korzyści w różnych sferach życia. Oprócz mniej istotnych, jak rozrywka, odgrywają także ogromną rolę w tych najważniejszych – we współczesnej medycynie i genetyce. Jednym z przejawów wspomnianych nowych technologii, postępu i lat analiz jest możliwość zbadania predyspozycji genetycznych do występowania pewnych chorób. Wbrew pozorom tego typu testy nie wymagają bolesnych czy skomplikowanych procedur. Co ciekawe, można wykonać je samodzielnie w domu, ponieważ pobranie materiału odbywa się z wewnętrznej strony policzka pałeczką wymazową. Najważniejsza część tego przedsięwzięcia ma miejsce w laboratorium, gdzie dostarczone w bezpieczny sposób próbki czekają na wnikliwą analizę. Wykrycie mutacji w konkretnych genach daje konkretną informację o tym, czy u badanego występuje ryzyko zachorowania oraz umożliwia rozpoczęcie działań zapobiegawczych.

Jakie choroby kwalifikują się do rozpoznania tą metodą?

Badania predyspozycji genetycznych nie umożliwiają określenia prawdopodobieństwa zachorowania na wszystkie schorzenia. Dają jednak pewną i jednoznaczną informację o ewentualności zapadnięcia na kilka groźnych, często śmiertelnych chorób. Należą do nich rak piersi i jajników, prostaty, czerniak złośliwy, polipowaty i niepolipowaty rak jelita grubego, choroba Leśniewskiego Crohna, mukowiscydoza czy dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a. Dla osób, których członkowie rodziny zmagają się lub zmagali z tymi przypadłościami jest to niezwykle ważna wskazówka, ponieważ ryzyko przeniesienia mutacji na potomstwo najczęściej wynosi 50 procent. Wspomniane testy, badania DNA, PCR można wykonywać bez względu na ograniczenia wiekowe. W przypadku niektórych chorób odpowiednim momentem jest etap planowania rodziny. Wówczas pary mogą oszacować ryzyko urodzenia dziecka obciążonego chorobą. Kiedy indziej uzasadnioną porą jest pojawienie się niepokojących objawów lub przeprowadzenie testów na potwierdzenie podejrzenia o rozpoczynającej się w organizmie chorobie.

Badania predyspozycji genetycznych to z pewnością bardzo przyszłościowa metoda profilaktyki. Innowacją jest możliwość określenia, czy pacjent i jego potomkowie zapadną na chorobę jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Dzięki temu wykrycie i wyleczenie nowotworu ma na przykład miejsce w pierwszym, a nie trzecim lub czwartym stadium. Na stronie http://www.genetico.pl/zamowienie_cennik.html znajdują się szczegółowe informacje na temat tej nowoczesnej metody diagnostyki i profilaktyki oraz pełna oferta badań.