5 sposobów na skuteczne wzmocnienie stawów

5 sposobów na skuteczne wzmocnienie stawów5 sposobów na skuteczne wzmocnienie stawów

Niewielu z nas myśli o wzmocnieniu stawów, dopóki nie zaczniemy uprawiać wyczynowego sportu bądź nie zacznie nam dokuczać uciążliwy ból. Sposobów na wzmocnienie stawów jest kilka, warto jednak w pierwszej kolejności wykorzystać te najbardziej naturalne i domowe, aby kuracja była nie tylko przyjemna, ale również efektywna.

Sposoby na wzmocnienie stawów

  1. Zioła – aby wzmocnić stawy warto przygotowywać napary i spożywać zioła w postaci suplementów, zawierających głównie krzem (skrzyp, poziewnik, lucerna). Bogata w krzem jest również sałata, truskawki, brązowy ryż, seler, ogórek, morele, marchew. Do nacierań i masaży możemy wykorzystać arnikę górką. To zioło działające przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Arnika łagodzi skutki urazów i stłuczeń, które bywają szczególnie częste w przypadku stawów. Zdatne do picia są z kolei napary z kory wierzbowej (działa przeciwbólowo), wiązówki błotnej (działa przeciwreumatycznie).
  2. Suplementy diety – Oprócz stosowania ziół można sięgnąć po suplementy diety, szczególnie te na bazie produktów zawierających duże ilości anty-oksydantow jak dzika róża. Suplement LITOZIN® Activ, zawiera wyciąg z dzikiej róży. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, ekstrakt z owoców dzikiej róży łagodzi bóle stawów i opóźnia procesy starzenia się organizmu.
  3. Masaż – łagodny dotyk i stymulowanie stawów pozwala na ich nieustanny ruch i aktywność. Używane techniki przypominają zazwyczaj „ugniatanie” i „wywałkowanie”, okolicy stawów, które zostają pobudzone do zwiększonej produkcji mazi stawowej. Delikatny masaż możemy wykonywać sami po zapoznaniu się z poradami lekarza. Jeśli jednak boimy się, że nie wykonamy go umiejętnie warto zwrócić się do osoby, która posiada doświadczenie w tym zakresie.
  4. Aktywność fizyczna – wskazana jest aktywność, która przyniesie wzmocnienie stawów, a nie przeciążenie. Bieganie, jazda na nartach i sporty obciążające szczególnie staw kolanowy i skokowy (piłka nożna, siatkówka, podnoszenie ciężarów) nie są wskazane, gdy chcemy w delikatny sposób wzmocnić stawy. Zbawienne z kolei będzie pływanie. Spędzanie czasu w wodzie reguluje pracę stawów i działa kojąco w przypadku wystąpienia zmian reumatycznych.
  5. Dieta – chrząstka stawowa składa się w dużej mierze z kolagenu, czyli białka. Wiele osób chcących wzmocnić stawy wzbogaca więc swoją dietę o galaretki owocowe, ale także z nóżek kurzych i cielęcych. Szczególnie korzystne jest jednak włączenie do diety produktów wysoko białkowych (chude mięso z drobiu, jajka, siemię lniane) i zbożowych – ziaren i kasz. Kasza jęczmienna zawiera substancje regenerujące, dostarcza bardzo dużo witaminy B2. Wskazane jest również spożywanie produktów zawierających wapń (mleko, przetwory mleczne) oraz alg, ciemnych warzyw liściastych, nasion sezamu, chia i ziaren słonecznika.
  6. Redukcja stresu – stawy nie lubią stresu. Szczególnie ten długotrwały może objawić się dużym bólem, nawet po znacznym upływie czasu. Stres wywołujący napięcie mięśni sprawia, że napinają się wiązadła i ścięgna łączące mięśnie i kości. Napięcia te mocno obciążają stawy, przez co narażamy się na ból.