16 sposobów na poprawę sprawności mózgu

Psychologia na emeryturzePsychologia na emeryturze

Często zastanawiamy się, co robić, aby zachować sprawność umysłu i ostrość postrzegania. Wbrew pozorom nie musimy brać wyszukanych suplementów, aby na emeryturze cieszyć się świetną kondycją psychiczną! Czasem wystarczy zmiana przyzwyczajeń lub zrobienie czegoś nadzwyczajnego. Psychologia na emeryturze? Psychologia dla seniora? Spróbuj zastosować poniższe metody aktywizacji mózgu, aby poprawić swoje postrzeganie i samopoczucie.

  1. Zamień ręce w codziennych czynnościach. Jeśli jesteś leworęczny, spróbuj umyć zęby lub pracować myszką prawą ręką. I odwrotnie. Używanie ręki niedominującej wzmaga aktywność mózgu.
  2. Jedz pałeczkami zamiast widelcem. Zmusi Cię to do skupienia się na posiłku, co poprawi funkcjonowanie mózgu i układu trawiennego.
  3. Rób rzeczy do góry nogami i od tyłu. Spokojnie, nie musisz stawać na głowie. Wystarczy założyć zegarek odwrotnie lub powiesić kalendarz do góry nogami. Zobaczysz, że szybko przyzwyczaisz się do nowych okoliczności.
  4. Czytaj książki na głos, a szczególnie z przyjacielem, dzieckiem, wnukiem. Czytajcie na zmianę i regularnie zmieniajcie sposób, w jaki to robicie – raz na głos, raz po cichu, raz w myślach. W ten sposób uaktywnicie różne obszary mózgu do działania.
  5. Zrób porządki w głowie! Z pewnością wiele tematów w Twoim życiu wymaga uporządkowania, dlatego zrób listę niezałatwionych spraw i nie czekaj, aż same się rozwiążą!
  6. Stymuluj wszystkie zmysły, np. wąchając, dotykając i oglądając świeże warzywa.
  7. Sprzątaj mieszkanie z zamkniętymi oczami. Mimo że na pozór zadanie wydaje się trudne, to nie taki diabeł straszny, jak go malują. Tylko pamiętaj, aby nie ryzykować robienia rzeczy niebezpiecznych, np. prasowania.
  8. Rozwiązuj trudne zagadki, rebusy, równania matematyczne. Chyba nie trzeba Cię przekonywać, że wymaga to wyjątkowej uwagi i skupienia?
  9. Zajmij się czymś, co wymaga wysokiej sprawności manualnej, np. szydełkowania czy malowania. Oprócz poprawienia sprawności manualnej, stworzysz coś swojego, czym będzie można pochwalić się znajomym albo rodzinie. Frajda gwarantowana!
  10. Próbuj nowych rzeczy: rób to, czego wcześniej nie robiłeś, podróżuj w nowe miejsca spróbuj etnicznej kuchni, znajdź unikalne hobby.
  11. Naucz się czegoś nowego, np. grać na gitarze lub mówić obcym językiem.
  12. Utrudnij sobie życie! Tak, tak – odłóż technologię i zamiast liczyć na kalkulatorze, policz w głowie. Spróbuj zapamiętać numer telefonu, wyłącz GPS i posługuj się mapą.
  13. Poznawaj nowych ludzi i próbuj zrozumieć ich historie, aby rozwijać empatię, duchowość i samopoczucie. Zwykła rozmowa rozwija koncentrację, pamięć i zdolność robienia kilku rzeczy na raz.
  14. Rusz się z miejsca i zacznij uprawiać sporty! Aktywność fizyczna doda Ci energii i poprawi pewność siebie.
  15. Naucz się medytacji.
  16. Dojeżdżając do sklepu czy rodziny, wybieraj zawsze inne ścieżki, aby „wyłączyć” autopilota, który kieruje nami na trasach dobrze już znanych.

To jak, spróbujesz? 🙂

Źródło: Psychologia myślenia, rozumowania i emocji